Trendyol işçisi kazandı: Zam oranı yüzde 38’e çıkarıldı

Yapılan yüzde 11'lik sefalet zammına karşı 3 gündür grevde olan Trendyol Express çalışanlarının direnişi kazanım ile sonuçlandı. Şirket zam oranını yüzde 38'e çıkardı

Trendyol işçisi kazandı: Zam oranı yüzde 38’e çıkarıldı

Trendyol Express’te esnaf kurye olarak çalışan taşıyıcılar, şirket tarafından yapılan yüzde 11’lik zamma karşı çıktıkları grevin 3’ncü gününde de şirketin Maslak’ta bulunan genel müdürlüğü önündeydi.

Çalışanlar şirket ile yaptıkları sözleşmede paket başı ücret aldıklarını, araç yakıtları, SGK ödemeleri gibi tüm giderleri kendinerinin karşıladığını ifade eden işçiler, aylık en az ödeme için teklif edilen 9 bin lira + KDV’nin yetersiz olduğunu söyledi.

Direniş kazanım getirdi

Yapılan yüzde 11’lik sefalet zammına karşı 3 gündür grevde olan Trendyol Express çalışanlarının direnişi kazanım ile sonuçlandı. Maslak’ta devam eden direşinin ardından çalışan temsilcileri, şirket yönetimi ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan şirket yönetimi, teklif edilen 9 bin lira + KDV tutarının 12 bin 500 lira + KDV olarak güncellendiğini söyledi.

Mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; iş ortağı destek paketleriyle de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır.

Mevcut iddialarda ise, sadece iş ortağı destek paketlerinde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur