Transfobik saldırılara karşı LGBTİ+ ve insan hakları örgütleri İzmir’de sokağa çıktı

İzmir’de üç ayda iki trans kadının öldürüldü, üç trans kadın da ağır yaralandı. Kentte artan bu transfobik saldırılara karşı LGBTİ+ ve insan hakları örgütleri Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı

Transfobik saldırılara karşı LGBTİ+ ve insan hakları örgütleri İzmir’de sokağa çıktı

İzmir’de üç ayda iki trans kadının öldürüldü, üç trans kadın da ağır yaralandı. Kentte artan bu transfobik saldırılara karşı Genç LGBTİ+ Derneği, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İzmir 20 Kasım Platformu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği bugün, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada translara yönelik saldırıların devletin cezasızlık politikası, kolluk güçlerinin güvenlik önlemi almak şöyle dursun translara yönelen şiddetin önemli bir parçası olduğunun altı çizildi. Son süreçte yaşanan transfobik saldırıların anlatıldığı açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Son aylarda trans kadınlara yönelik giderek artan saldırıların, iktidarın LGBTİ+’lara yönelik açıkça hedef gösterme saldırıları ve yarattığı kamplaşma siyasetinden beslendiğini görüyoruz! Fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve her türlü şiddetin, işkencenin uzun yıllardır cezasız kalmasının failleri koruduğunu görüyoruz!

Tekrar ederek vurguluyoruz: Son dönemde giderek artan translara yönelik gerçekleşen nefret saldırıları ve cinayetleri toplumsal ve politiktir! Translara yönelik nefret saldırıları ve cinayetler, devletin adeta varlıklarını ve haklarını yok saydığı translara karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesinin; ayrımcılık ve nefret suçlarına karşı önleme, koruma ve ceza politikası geliştirmemesi ve uygulamamasının; faillere uygulanan cezasızlık halinin, önlenmeyen her türlü ayrımcılığın sonucudur.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur