Suruç eyleminde gözaltına alınan Adana gençliği yargılanıyor: Avukatlar, polis tarafından salondan çıkartıldı

Adana gençliğinin 18 Temmuz 2021'de yaptığı eylemde darp edilerek gözaltına alınan öğrencilere açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Duruşmada avukatlar içeriye giren polisler tarafından dışarıya çıkartıldı. Üniversiteliler, hakim ve zabıt katibinin taraflı davranışlarına karşı reddi hakim ve zabıt katibi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti aradan sonra talebin değerlendirilmesi için ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Dava 17 Şubat'a ertelendi

Suruç eyleminde gözaltına alınan Adana gençliği yargılanıyor: Avukatlar, polis tarafından salondan çıkartıldı

Adana gençliği, 18 Temmuz 2021’de İnönü Parkı’nda bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasının sonrasında Düş Yolcuları Parkı’na (Heykelli Parkı) yürüyüş düzenlemek istemiş, yürüyüşü engelleyen polis, çembere aldığı gençlere saldırmıştı. Çok sayıda kişi de darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlara açılan davanın ilk duruşması Adana Adliyesi’nde görüldü.

Mahkeme başkanı öğrencilerin duruşma salonundaki mimiklerini tutanağa geçmeye başlayınca avukatlar, mahkeme başkanını uyardı. Öğrencilerden şikayetçi olan polislerin duruşma salonunda öğrencileri gülerek kışkırtması üzerine, salona giren polisler avukatları dışarıya çıkarttı. Mahkeme başkanı duruşmaya saat 13.30’a kadar ara verdi. Avukatları dışarıya çıkartılan sanık öğrenciler reddi hakim talebinde bulundu. Ancak reddi hakim talebi tutanağa geçilmedi. Duruşmaya verilen arada öğrenciler Adliye önünde açıklamalarda bulundu.

Öğrenciler, hakim ve katibin taraflı bir şekilde davrandığını söyledi.

 

Suruç eyleminde gözaltına alınan Adana gençliğine açılan davanın ilk duruşması görüldü. Üniversiteliler, hakim ve zabıt katibinin taraflı davranışlarına karşı reddi hakim ve zabıt katibi talebinde bulundu. Mahkeme talebin değerlendirilmesi için ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Dava 17 Şubat’a ertelendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur