Sınav takvimlerinin değiştirtilmesiyle mağdur edildiklerini belirten Dicle Üniversitesi öğrencilerinden açıklama

Rektörlük kararıyla sınav takvimlerinin değiştirtilmesiyle mağdur edildiklerini belirten Dicle Üniversitesi öğrencileri, bu durumu protesto etti

Sınav takvimlerinin değiştirtilmesiyle mağdur edildiklerini belirten Dicle Üniversitesi öğrencilerinden açıklama

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle final sınavı takvimlerini ertelemesi öğrencileri mağdur etti. Dicle Üniversitesi Öğrenci Dayanışması’nın çağrısı ile öğrenciler bu durumu protesto etmek için Öğrenci İşleri Binası önünde toplandı. Öğrencilerin kendi aralarında belirledikleri temsilciler Rektör olan Prof. Dr. Mehmet Karakoç ile görüştü.

Ancak bu görüşmelerinden olumlu bir sonuç alamayan öğrenciler, yaptıkları açıklamayla duruma tepki gösterdi.

Dayanışma adına konuşan Tarık Aydemir, üniversite yönetiminin olumsuz hava koşullarının faturasını daha önceki sorunlar gibi öğrenciler olarak kendilerine kestiğini dile getirdi.
Öğrencilerin pandemi sürecinden itibaren geçim sıkıntısı, barınma sorunu, sınav stresi ve daha birçok sorunla baş etmeye çalıştığını ifade eden Aydemir, “Bunlara bir yenisi daha eklendi. Normal zamanında yapılması planlanan sınavlar öğrencilerin iradesi yok sayılarak ertelenmiştir” dedi.

Köylerde ve şehir dışında tüm zorluklara rağmen öğrencilerin eğitim almaya çalıştığını belirten Aydemir, “Kaç gündür sosyal medyada çalışma yürütmemize rağmen rektörlük ve senato bize karşı 3 maymunu oynamakta. Bu öğrenci dostu olmayan karara karşı rektörlük binasına giderek kendisiyle konuştuk ancak rektör bize karşı 3 maymunu oynayarak bizim haklı mücadelemizi görmemektedir. 3 bin öğrenci bir sayıdan bahsediyoruz. Bu arkadaşların hemen hemen hepsi mağdur olmuş durumda ve tatilleri bitmiş durumdadır. Bu haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve mutlaka kazanacağız” dedi.

Öğrenciler yaptıkları açıklama sonrası protesto eylemlerini sonlandırdı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur