Sektörel güven endeksleri: Konut kredilerindeki faiz indirimleri kâr etmedi, inşaattaki düşüş sürüyor

TÜİK, Ocak ayına ait hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini; Merkez Bankası ise iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi ile imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıkladı. İnşaat sektöründeki güven düşüşü devam ediyor. Diğer setörlerde nispi bir artış var

Sektörel güven endeksleri: Konut kredilerindeki faiz indirimleri kâr etmedi, inşaattaki düşüş sürüyor

TÜİK, Ocak ayına ait hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini; Merkez Bankası ise iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi ile imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıkladı.

TÜİK’in verilerine göre inşaat sektöründeki güven düşüşü devam ediyor. Geçtğimiz ay 90 olan endeks, 85,5 seviyesine kadar geriledi. Bu veriler ışığında inşaat sektöründe pandeminin hemen öncesindeki seviyeye gelindiği gözleniyor. Özellikle yaz aylarından itibaren kamy bankalarının zorlamasıyla yapılan konut kredilerindeki faiz indiriminin nispi pozitif etkisinin yitirildiği gözlemleniyor. Perakende ticaret sektörü ve hizmet sektöründe ise göreli bir yükseliş var.

Reel sektör güveninde nispi bir artış, kapasite kullanımında daralma var

Merkez Bankası’nın verilerine göre geçtiğimiz ay bir yılın en düşük seviyesine gelen reel sektör güven endeksinde nispi bir yükseliş var. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise Ocak ayında bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak yüzde 77,6 seviyesinde gerçekleşti. Reel sektör ayrıca üretici fiyatlarının da önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğini bekliyor. Merkez Bankası’nın raporunda öne çıkan kısımlar şöyle:

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği, mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki aya göre zayıfladığı görülmektedir.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 8,2 puan artarak yüzde 43,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur