Sanatçılardan haklarını alamayan Kayı İnşaat işçilerine destek

Üç buçuk yıldır hakları ödenmeyen ve direnişte olan Kayı İnşaat işçilerine, birçok sanatçı, gazeteci ve milletvekili “Var mı Böyle Adalet” diyerek destek mesajı verdi

Sanatçılardan haklarını alamayan Kayı İnşaat işçilerine destek

400’e yakın Kayı İnşaat işçisinin hakları üç buçuk yıldır ödenmiyor. Kayı Holding, işçilerin alacaklarını ödememek için yıllarca oyalamasının ardından bir yıldır İnşaat-Sen ile birlikte mücadele eden Kayı İnşaat işçileri haklarını almaya yaklaştı. Ancak şimdi de eski döviz kuruna göre ödeme yapılacağı söyleniyor.

Duruma tepki gösteren işçiler yaptıkları açıklamalarda haklarını güncel döviz kuruna göre almak istediklerini belirti.

“Var mı Böyle Adalet?”

İşçilerin bu mücadelede yanında olduklarını söyleyen birçok sanatçı, gazeteci ve milletvekili ise  “Var mı Böyle Adalet” diyerek Kayı İşçilerine destek mesajları yayımladı.

Verilen destek mesajları şöyle:

Sarp Palaur (Şanışer) “Oturduğumuz evleri ayak bastığımız her yeri inşaat işçileri elleriyle yapıyor. İnşaat emekçilerinin ücretleri hakkıyla ödenmeli” diyerek Kayı işçilerinin yanında olduğunu belirtti.

Sanatçı İlyas Salman da “Kazanılmış haklarını gasp ettirmemek için mücadele eden Kayı İnşaat işçilerinin sonuna kadar yanındayım” dedi.

Oyuncu Şenay Gürler ise “İflaslara karşı bütün işçiler korunmalı. Kayı İnşaat işçileri çöl sıcağında evlerine ekmek götürmek için çalıştılar ve yıllardır hak ettikleri parayı alamıyorlar. Var mı böyle mi adalet?” diye sordu.

Yayınladığı video da kayı inşaat işçilerinin yanında olduğunu belirten Suavi de duyarlı olan herkesi kayı inşaat işçilerinin ödenmeyen maaşlarını hakkıyla geri alabilmeleri için “Var mı Böyle Adalet?” diye sormaya çağırdı.

Metin Uca da kayı işçilerinin çöllerde binbir emekle çalıştıklarını vurgulayarak hak arayışlarının sonuna kadar yanında olduğunu söyledi.

İşçilerin alacaklarının eski döviz kuruna göre ödenmek istenmesine tepki gösteren Oyuncu Cansu Türedi “Enflasyonun iki yıl önceki gibi kalmıyor. Hergün her şeye zam geliyor. Var mı böyle adalet? diye sordu.

Yazar Timur Soykan “Batan şirketler karşısında işçiler nasıl korunmaz?” diye sordu.

“O gün dolarla kazandıkları bugün o günün kuru üzerinden TL ile ödenmek isteniyor. Ama işçiler soruyor biz dolarla anlaştık, neden dolarla ödenmiyor? Var mı böyle adalet?” diyen Gazeteci Dilek Dindar da “Ben işçilerle aynı şeyi soruyorum var mı böyle adalet?” dedi.

“İnşaat işciliği herkesin bildiği gibi riskli, iş cinayetlerinin ilk sırada yer aldığı ağır bir işçiliktir. Bu kadar riski göze alarak çalışmış işçilerin haklarının ödenmediğini duyuyoruz. Neden?” diye soran Ekonomist Mustafa Sönmez de işçilerin yanında olduğunu belirtti.

Yıllarca evlerinden uzak Cezayir’de çalışan Kayı işçileri ne emeklerinin karşılığını alabildiler ne ücretlerinin karşılığını alabildiler diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da Kayı işçilerinin yanındayız dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da “400 kayı işçisi sadaka değil, haklarını istiyor.” diyerek “Bu haklı davalarında ben de yanlarındayım” dedi.

Ne olmuştu?

Kayı İnşaat’a bağlı yurt dışındaki şantiye ve ofislerde çalışan 400’e yakın işçinin hakedişleri yıllardır ödenmedi. İşçileri Litvanya’daki, Cezayir’deki şantiyelerinde çalıştıran Kayı İnşaat şirketi, alacaklarının ödenmemesi için “iflas ettiklerini” gerekçe göstermişti.

Haklarını alamayan işçiler, 2021 Ocak ayında İnşaat-Sen öncülüğünde mücadelelerine başladılar. İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu koca bir yıl boyunca yağmur, çamur, kar, kış demeden hem İstanbul’da hem Ankara’da Bakanlıklar ve Kayı İnşaat patronu ofisi önünde açıklamalar yaptılar. Bu süreçte Kayı İnşaat işçilerine belli sözler verildi. İnşaat-Sen yetkililerinden ve işçilerden oluşan bir heyet iktidar ve muhalefet parti grup başkanvekilleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir yandan meydanlarda mücadele eden işçiler aynı zamanda konkordato davasının da peşini bırakmadı. Kayı İnşaat’ın 15 Aralık’ta görülen son konkordato davasında şirketin konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur