Samsun Halkevi SAMGAZ önünde: “Ne evde fişi çekip karanlıkta, soğukta oturmaya razı olacağız ne de bu zamları kabul edeceğiz!”

Samsun Halkevi, SAMGAZ önünde enerji zamlarını protesto ederek enerjide acil kamulaştırma talep etti

Samsun Halkevi SAMGAZ önünde: “Ne evde fişi çekip karanlıkta, soğukta oturmaya razı olacağız ne de bu zamları kabul edeceğiz!”

Yılbaşında yapılan enerji zamlarına karşı Samsun Halkevi, özel elektrik dağıtım şirketi olan YEDAŞ’ın ardından bugün de SAMGAZ önünde. Elektrik faturalarında getirilen kademeli fiyatlandırmayla yüksek zamlar yurttaşlara yansıtılamaya başlanmasının ardından benzer bir sistem doğalgaz faturaları için de getirildi. Halkevciler enerji alanındaki bu zamları soygun olarak nitelendirirken “Bu soyguna son vermek için acil kamulaştırma yapılmalıdır” dedi.

“Bu memleket ikiye bölünmüştür artık”

“Bu memleket ikiye bölünmüştür artık: Emekçiler ve onların sırtından cebini dolduran yandaşlar.” diyen Halkevciler, şirketlerin kârlarını artırmak için iktidarın faturalardaki zamlar aracılığıyla halkın cebine yöneldiğini ifade etti. Konuşmanın devamında ise şunlar söylendi:

Yoksuldan alıp zengine veren bu düzeni değiştireceğiz. Onlar zenginleştikçe biz yoksullaşıyoruz. Bu soyguna son vermek için acil kamulaştırma yapılmalıdır. Zamlar geri alınana, taleplerimiz gerçekleşene kadar ülkenin dört bir yanında sokaklarda olacağız.

Acil kamulaştırma talebi

Açıklamanın son kısmında ise “Ne evde fişi çekip karanlıkta, soğukta oturmaya razı olacağız ne de bu zamları kabul edeceğiz!” diyen Halkevciler, taleplerini yineledi. Talepler şöyle:

  • Tüm zamlar geri alınsın!
  • Elektrik üretim ve dağıtım işletmeleri acilen kamulaştırılmalıdır!
  • Enerji şirketlerinden borçları tahsil edilmelidir!
  • Her haneye parasız 18 metreküp su, 140 metreküp doğalgaz, 230 kWh elektrik sağlansın!
  • Temel tüketim maddelerinde KDV kaldırılsın!
  • Hazine garantili projelere ödemeler durdurulsun!
  • Bütün ücretler arttırılsın! Herkese güvenceli iş!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur