Rusya liderliğinde “barış gücü” Kazakistan’a girdi, ABD ve BM’den “itidal” çağrısı

Kazakistan’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına uygulanan tavan fiyatı kaldırması ve fiyatların yükselmesi sonucu açığa başlayan isyan, ilan edilen OHAL'e rağmen sürerken Cumhurbaşkanı Tokayev'in Rusya'nın önderlik ettiği Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) yardım istemsinin ardından talep edilen askeri birlikler Kazakistan'a girdi. ABD ve BM'den ise hem Kazakistan'a hem de protestoculara "itidal" çağrısı geldi

Rusya liderliğinde “barış gücü” Kazakistan’a girdi, ABD ve BM’den “itidal” çağrısı

Foto: Sputnik

Kazakistan’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına uygulanan tavan fiyatı kaldırması ve fiyatların yükselmesi sonucu açığa başlayan isyan, ilan edilen OHAL’e rağmen sürerken Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya’nın önderlik ettiği Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) askeri yardım istemişti. Rusya’nın resmi haber ajansı olan Sputnik’te yer alan habere göre KGAÖ liderleri, dün (5 Ocak) Tokayev’in talebi doğrultusunda Kazakistan’a askeri güç göndermeye karar verdi.

KGAÖ sekreterliği bugün (6 Ocak), bloğun Kazakistan’a barış gücü gönderdiğini ve birkaç birimin halihazırda ülkede görevlerini yerine getirmekte olduğunu belirtti. Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan da dahilolduğu KGAÖ üyesi ülkelerin birlikleri operasyona dahil oldu. KGAÖ, ayrıca barışı koruma güçlerinin Rus hava indirme birliklerini içerdiğini söyledi.

Reuters muhabirlerinin olay yerinden bildirdiğine göre, çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ve çok sayıda asker bugün (6 Ocak) yüzlerce kişinin hükümeti protesto ettiği Almatı’nın ana meydanına girdi. Reuters tanıklarına göre, askerler kalabalığa yaklaşırken silah sesleri duyuldu, ancak o zamandan beri meydandaki durum sakinleşti.

Kazakistan devlet televizyonu ayrıca, Kazakistan Ulusal Bankası’nın, çalışanlarının güvenliği için ülkedeki bankaların çalışmalarını askıya almaya karar verdiğini söyledi.

ABD ve BM’den itidal çağrısı

AA’da yer alan habere göre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Washington’un “değerli bir ortak” olarak adlandırdığı Kazakistan’daki durumu yakından takip ettiğini söyledi. Price, “Şiddet eylemlerini ve mülkün tahrip edilmesini kınıyoruz ve hem yetkililer hem de protestocular tarafından kısıtlama çağrısında bulunuyoruz” dedi. Price sözlerine ABD’nin tüm Kazakistanlılardan internet hizmetinin restorasyonu da dahil olmak üzere anayasal kurumlara, insan haklarına ve medya özgürlüğüne saygı duymasını ve savunmasını istediğini söyleyerek devam etti. “Tüm tarafları olağanüstü hal konusunda barışçıl bir çözüm bulmaya çağırıyoruz” dedi.

BM ayrıca yetkilileri ve göstericileri “sınırlı hareket etmeye, şiddetten kaçınmaya ve diyaloğu teşvik etmeye” çağırdı. Genel Sekreter Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı açıklamada, BM’nin Kazakistan’daki olayları “endişeyle” izlediğini söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur