Özgür Öğrenci İnisiyatifi: “Tarikat yurtları kapatılsın”

Özgür Öğrenci İnisiyatifi, Enes Kara'nın iktidarın politikaları sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, tarikat yurtlarının kapatılmasını istedi

Özgür Öğrenci İnisiyatifi: “Tarikat yurtları kapatılsın”

Özgür Öğrenci İnisiyatifi, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın cemaat yurdunda kalmaya zorlanması ve maruz kaldığı psikolojik şiddet üzerine intihara sürüklenmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya öğrencilerin yanı sıra İHD Ankara Şube yöneticileri de katıldı.

Açıklama salonuna “Gerici cemaat ve tarikat yurtları, ekonomik kriz, geleceksizlik! Bu dayatmacı, bizi mecbur kılan faşist iktidar düzenini kabul etmiyor ve teşhir ediyoruz. Anadilde parasız, bilimsel eğitimle demokratik ve özerk üniversiteleri inşa edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” yazılı pankart asıldı.

Kürtçe ve Türkçe okunan açıklama metninin Türkçesini Özgür Öğrenci İnisiyatifi’nden Ezgi Orak okurken, Kürtçesini ise Özgür Abul okudu.

“Bizlerin yaşantısından çalıyorlar”

Jinnews’in haberine göre, Enes’in baskılarla, dayatmalarla barınmaya zorlandığı bir tarikat yurdunda intihara sürüklendiğini ifade eden Ezgi Orak, “Henüz Antalya’da benzer nedenlerle bir tarikat yurdunda barınmak zorunda bırakılan üniversite öğrencisi arkadaşımız Mehmet Sami Tuğrul’un, yurtta çalışan bir tarikat üyesi tarafından vahşice katledilmesinin üzerinden 1 ay geçmemişken benzer politikalar yüzünden bir arkadaşımızın aynı şekilde ölüme sürüklenmesi, faşist iktidarın tarikat ve cemaatler üzerinden öğrenci gençliğe yönelik uyguladığı bu politikaların her ay, her gün, her dakika biz öğrencilerin yaşantısından çaldığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

“Tarikat ve cemaat yurtlarına gitmeye mecbur kılınıyorlar”

AKP iktidarının son 20 yıldır dindar nesil yetiştirmek amacıyla çeşitli tarikat ve cemaatlere alan açıp, onlarla birlikte hareket ettiğinin bilindiğini kaydeden Ezgi Orak, “Bu alanların başında özel ve vakıf yurtları adı altında öğrencilere dayatılın gerici tarikat-cemaat yurtları gelmektedir. Derinleşen ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen öğrencilerin sorunlarına niteliksiz KYK yurtları, öğrencilerin temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak miktarda olan KYK bursu, fahiş ev fiyatları gibi temel-hayati sorunlar eklenince, iktidar bu sorunlar üzerinden öğrencileri söz konusu tarikat ve cemaat yurtlarına gitmeye mecbur kılmak istiyor” diye belirtti.

“Enes’in katilleri karanlık politikalardır”

İktidarın ortaya çıkan bu sorunlara çözüm üretmek yerine rantı için kullandığını dile getiren Ezgi Orak, “Bu sorunlardan doğan her türlü olumsuzluğun doğrudan faili olduğunun kanıtıdır. O yüzden diyoruz ki Enes Kara arkadaşımızın ölümünün sorumlusu faşist AKP-MHP iktidarı ve onun karanlık, gerici politikalarıdır! Özellikle son yıllarda iktidar OHAL ve pandemi ile birlikte gelişen koşulları kullanarak gençliği özelde de üniversite gençliğini her türlü baskı ve şiddet aracını kullanarak iktidarını sağlamlaştırmak ve gençlik öncülüğünde gelişebilecek her türlü toplumsal hareketi pasifize etmek ve sönümlendirmek istemektedir. Bunu gençleri geleceksizlik sarmalına iterek, yalnızlığa mahkum ederek ve yaratıcı-üretici yeteneklerini sönümlendirerek yapmak istemektedir” şeklinde konuştu.

Ezgi Orak, Enes’in intihar notunda dile getirdiklerinin gençliğin esir kılınmak istenildiği durumunun reçetesi olduğunu vurgulayarak, “Bizde aydın gençlik kimliğimizin bize yüklediği sorumluluk bilinciyle kampüslerde, yurtlarda, yaşamın her alanında bu ‘gerici-dinci ve ırkçı’ iktidarı ve onun odaklarını her yerde teşhir edip, kirli emellerine karşı mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizin sözünü burada bir kez daha veriyoruz!” dedi.

Öğrenciler taleplerini ise şöyle sıraladı:

  • Cemaat ve tarikat yurtları kapatılsın! KYK yurtlarında ve kampüslerde çeşitli etkinlikler üzerinden öğrencilere tarikat ideolojileri dayatmasına son verilsin!
  • KYK yurtlarında öğrencilerin barınamayacak düzeyde maruz kaldığı niteliksiz, insan onuruna yakışmayan koşullar ortadan kaldırılsın, iyileştirilsin!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur