Öğrenci Kolektifleri: “Sınavlar yüz yüze değil, online olsun”

Üniversiteliler, sınavların yüz yüze değil online yapılmasını talep ediyor. Öğrenci Kolektifleri, son dönemde bazı üniversite yönetimlerinin sınavları yüz yüze kararlarını açıklamasının ardından açıklama yaptı

Öğrenci Kolektifleri: “Sınavlar yüz yüze değil, online olsun”

Öğrenci Kolektifleri, son dönemde bazı üniversite yönetimlerinin sınavları yüz yüze kararlarını açıklamasının ardından açıklama yaptı.

Açıklamada “Pandemiyle birlikte üniversitelilerin nitelikli eğitim alabilmesi bir yana bilgisayarının veya internetinin olup olmamasını umursanmadan çoğu derste online eğitime geçildi. En başta YÖK, sonrasında üniversite yönetimleri aldıkları bu kararla üniversitelilere düşman karakterlerini bir kere daha gösterdi” denildi. Sonrasında pandeminin başında “İnternetiniz, bilgisayarınız yoksa eğitiminizi dondurabilirsiniz” diyen üniversite yönetimleri hatırlatıldı. Şimdi de pandeminin en yüksek ölüm vakalarına ulaştığı söylenerek yolların hava koşullarından dolayı kapandığı ve seferlerin iptal edildiği belirtildi. Bazı üniversite yönetimlerinin sınavları yüz yüze yapma kararlarının üniversitelilere aslında “Sağlığını hiçe sayacaksın, yollar kapalı da olsa seferler iptal edilse de geleceksin, bilet fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun karşılayacaksın!” demekte olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

YÖK sınavların yapılma şeklini üniversitelere bırakmışken ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerden ısrarla yüz yüze sınav yapılacağı haberleri gelmeye devam etmekte ve bizlere verilen 850 TL bursla ekonomik krizde temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamazken, sınavlarımıza girebilmek için almamız gereken biletlerin fiyatlarını karşılamamız beklenmektedir. Sadece ekonomik açıdan değil, sağlık açısından da yolda kalma, kaza yapma, COVID-19 vakalarının ve ölümlerinin artmasıyla karşı karşıyayız.

Dönemin başından itibaren eğitimin niteliği için alınması gereken önlemlerin hepsi tekrar tekrar söylenirken, süreç boyunca hiçbir önlem alınmadı. Eğitimin niteliği ve içeriği için çaba harcamayanlar, niteliksiz eğitimin sınavları için üniversitelileri bu koşullar altında sınavları dayatmaya çalışmakta. Niteliği düşürülmüş eğitimin, üniversitelileri yarıştıran sınav sistematiğini kabul etmiyoruz. Bizlere sorulmadan alınan bu keyfi, anti-bilimsel ve öğrenci düşmanı yüz yüze sınav kararlarını kabul etmiyoruz. Üniversitelilerin iradesi yok sayılarak, sağlıkları gözden çıkarılarak kararlar alınamaz.

Açıklamanın sonunda talepler sıralandı:

  • Sınavlar yüz yüze değil, online olsun.
  • Online sınavlar için gerekli internet altyapıları oluşturulsun.
  • Üniversitelilere online sınav için gerekli materyaller temin edilsin.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur