Nebati: “MÜSİAD gibi kazancını helal yollardan ve üretimden geçirenlerin dilimizi iyi anlayacağı bir dönemdeyiz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dönem yönetim kurulunda yer aldığı ve hâlâ yüksek istişare kurulu üyeliğini yaptığı MÜSİAD'ın Genişletilmiş Başkanlık toplantısında konuştu. Yeni ekonomi modeline dair konuşan Nebati, "MÜİSAD gibi kazancını helal yollardan ve üretimden geçirenlerin dilimizi iyi anlayacağı bir dönemdeyiz" dedi

Nebati: “MÜSİAD gibi kazancını helal yollardan ve üretimden geçirenlerin dilimizi iyi anlayacağı bir dönemdeyiz”

Haizne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dönem yönetim kurulunda yer aldığı ve hâlâ yüksek istişare kurulu üyeliğini yaptığı MÜSİAD’ın Genişletilmiş Başkanlık toplantısında konuştu. Nebati, güncel ekonomik gelişmelere değinirken yeni getirilen zamları gündemine almadı.

Eylül ayından itibaren ekonomi yönetiminin sunduğu ekonomi politikalarındaki stratejik hatta yeniden vurgu yapan Nebati, “İhracat odaklı büyümemiz sürecek” dedi. Reel sektördeki kapasite artışına değinen Nebati, artan işsizliğe rağmen istihdamda salgın öncesindeki seviyeye gelindiğini ifade etti.

Nebati’nin vurgusu, daha önce Tayyip Erdoğan’ın ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun konuşmalarında da sıklıkla vurguladığı cari açığı azaltma odaklı bir ekonomi politikasının sürdürülmesi üzerineydi. İhracat odaklı sanayicilerin desteklenerek cari açığı kapatılması ve bu yolla döviz kurunun kontrol altına alınmasını odağa alan politikayı sürdürdüklerini ifade eden Nebati, “Tedarik ağlarında aksamaların olduğu bir dönemde ihracatı yüzde 32 artırdık. dış ticaret açığını da yüzde 7-8 oranında azalttık” dedi.

İhracatçılara daha fazla destek

“Getireceğimiz enstrümanlarımızla imalat ve ihracata dayalı şirketleri destekleyecek çalışmalarımız var” diyen Nebati 20 Aralık’ın çok önemli bir milat olduğunu ifade etti. Gerekli düzenlemelerin Erdoğan’ın kararnameleriyle tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen Nebati, imalata ve ihracata yönelmiş şirketleri daha fazla desteyeceklerini “Siz yeter ki üreteceğim deyin, istihdamı artıracağım deyin, ihracat yapacağım deyin. Biz sizi sırtımızda taşırız” sözleriyle ifade etti.

“Ortadoks politikaları bir kenara bıraktık”

“Ortadoks politikaları bir kenara bıraktık” diyen Nebati, bir dönem yöneticiliğini yaptığı, şimdi ise yüksek istişare heyetinde yer aldığı MÜSİAD’ı örnek göstererek “MÜİSAD gibi kazancını bereketli, helal yollardan ve üretimden geçirenlerin bizim dilimizi çok iyi anlayacağı bir dönemdeyiz” dedi. Nebati sözlerine şöyle devam etti:

İhracat odaklı büyüme trendi bu yıl da devam edecek. Cari fazla ve büyüme. Ortodoks politikaları kenara bıraktık. Artık heterodoks politikalar var. Ama bunu yaparken de eklektik olmayın. Ülkenin koşullarına göre maliye ve para politikalarını birlikte yürüteceğiz. MÜİSAD gibi kazancını bereketli, helal yollardan ve üretimden geçirenlerin bizim dilimizi çok iyi anlayacağı bir dönemdeyiz. Bu yıl tarihi rekorların kırıldığı, yeni ekonomik modelin uygulanabilir olduğu, öngörülebilir, Türkiye’nin kazanımlarının en yüksek olduğu yıl olacak.

Ortodoks düşünmek zorunda değiliz. Bize öğretilmiş olan şeyler çerçevesinde hareket etmek zorunda değiliz. Bizim gücümüz bizim tarihimizden, bu toplumun dayanışmasından, son 2 yılda uyum sağlama kabiliyetimizi ortaya koyan çabamızdan ve başarımızdan kaynaklanıyor.

“Piyasa paydaşlarından habersiz adım atılmayacak”

Nebati TL mevduata geçişin 91,5 milyar TL’ye yükseldiğini ifade eden Nebati, son olarak ekonomi yönetiminde sermayeye de vaatlerde bulundu. “Ekonomi yönetimi olarak piyasa paydaşlarından habersiz bir adım atılmayacak” diyen Nebati, şeffaflığın kapsamının da sermayedarlar olduğunu bir kez daha ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur