Maliye Bakanlığı, İSKİ’nin “İnsani su hakkı” kapsamında ücretlendirmediği su kullanımından vergi almaya başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her 2,5 metreküp suya karşılık 0,5 metreküp suyu İstanbullulara ücretsiz vermeye başladı. Fakat önce Sayıştay engeline takılan İBB'nin bu uygulaması bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı'na takıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı İstanbulların kullandığı ücretsiz sudan KDV almaya başladı

Maliye Bakanlığı, İSKİ’nin “İnsani su hakkı” kapsamında ücretlendirmediği su kullanımından vergi almaya başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 yılında aldığı kararla, İstabul’da hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpünü “İnsani su hakkı” kapsamında ücretsiz veriyor. İBB’nin bu uygulamasından 1 Ocak 2022 itibariyle vergi alındığı ortaya çıktı. Hibe sudan vergi alındığı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) su faturalarına koyduğu uyarı notuyla anlaşıldı.

İBB’nin 2019 yılında yürürlüğe aldığı “İnsani su hakkı” uygulaması Sayıştay’ın 2020 yılı İSKİ Denetim Raporu’nda mevzuata aykırı bulunduğu gerekçesiyle durulmuş, ardından İBB Meclisi’nin aldığı yeni bir kararla tekrar yürürlüğe girmişti.

Her 2,5 metreküp suya karşılık 0,5 metreküp suyu ücretsiz veren İBB’nin bu uygulaması bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na takıldı. İSKİ’nin hazırladığı su faturalarında yer alan notta, “Sayın Abonemiz; Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu gereği; önceki dönemlerde Bakım Bedeli ve İnsani Su Hakkı uygulaması nedeni ile eksik tahakkuk eden 3,12 TL KDV farkı ödenecek tutara yansıtılmıştır. Tahakkuk eden bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılmaktadır” yazıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur