Kırmızı ışıkta geçerek bir kişiyi öldüren polisin tutuklanması talebi reddedildi

Kırmızı ışık ihlali sonucu Ahmet Çetin Genç adlı çocuğun ölümüne sebep olan polis Fırat Sönmez ile motosiklet sürücüsü M.K. hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, tutuklanma talebi reddedildi

Kırmızı ışıkta geçerek bir kişiyi öldüren polisin tutuklanması talebi reddedildi

Urfa merkez Haliliye ilçesi Adliye Kavşağı’nda 31 Aralık 2020 tarihinde kırmızı ışık ihlali sonucu çarptığı Ahmet Çetin Genç’in ölümüne sebep olan polis Fırat Sönmez ile motosiklet sürücüsü M.K. adlı çocuk hakkında “Taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçundan açılan davanın ilk duruşması Urfa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık polis Fırat Sönmez ile avukatlar katılırken, M.K. adlı çocuk sağlık sorunlarından ötürü duruşmaya katılmadı. Duruşmaya, basın mensupları COVID-19 tedbirleri gerekçesiyle alınmadı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan polis Sönmez, motosikletinin çakarlarının çalışmadığını, başka bir olaya yetişmek için hızlı gittiğini, bir vatandaşın işaretiyle kavşaktan geçtiğini ileri sürdü. Kendinden önce geçen polis memurlarını takip ettiğini belirten Sönmez, o nedenle kavşaktan geçmek zorunda kaldığını iddia etti.

Kaza esnasında motosiklet kullanan 2 polis de tanık olarak dinlendi. Polisler, olay yerine gitmek için acele ettiklerini ileri sürdü.

Yaşamını yitiren Ahmet Çetin Genç’in babası Mehmet Genç ise sanık polisten şikayetçi olduğunu belirterek, “Oğlum görevi olmadığı halde dış göreve gönderildi. Bundan dolayı okulun yönetimi de suçlu ve yargılanmasını istiyorum. Yine oğlumun staj gördüğü iş yerinden de şikayetçiyim” dedi.

Yaşamını yitiren Genç’in avukatı, iddianamenin taraflı ve gerçekten uzak olduğunu ifade ederek, sanıkların tutuklanmasını istedi.

Savunmaların ardından sanıkların tutuklanma talebini reddeden mahkeme heyeti, M.K.’nin bir sonraki celsede hazır edilmesi için duruşmayı 1 Haziran’a erteledi.

Duruşma sonrası konuşan baba Mehmet Genç, çocuğunun katilinin cezalandırılmasını istedi.

Ne olmuştu?

Urfa merkez Haliliye ilçesinde 31 Aralık 2020’de Adliye Kavşağı’nda motosikletli polis timlerinin kırmızı ışık ihlali yapması sonucu meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücüsü M.K. ile birlikte yaralanan Ahmet Çetin Genç (17), kaldırıldığı hastanede 14 Mart 2021’de yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma, olaydan bir yıl sonra tamamlandı. Polis F. S. ve kazada yaralanan motosiklet sürücüsü çocuk M.K. hakkında, “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla hazırlanan iddianame, Urfa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Genç’in staj görmesi için işyerine gönderen meslek okulu ve işyeri hakkında herhangi bir ifade yer almadı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur