KESK, TÜİK önünde: “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek”

Son dönemde açıkladığı verilerle kamuoyunda ciddi bir güven kaybeden TÜİK başkan ve başkan yardımcıları hakkında “belgede sahtecilik” iddiasıyla suç duyurusunda bulunan KESK, kamu emekçileri için ek protokolün gündeme geleceği düşünülen kabine toplantısı öncesinde TÜİK önünde açıklama yaptı

KESK, TÜİK önünde: “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek”

Son dönemde açıkladığı verilerle kamuoyunda ciddi bir güven kaybeden TÜİK, bugün (3 Ocak) enflasyonu açıkladı. Bağımsız araştırmacılar ve iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun yüzde 82 olarak ölçtüğü yıllık enflasyon, TÜİK’e göre yüzde 36. TÜİK’in bu verisinin ardından kamu emekçilerinin ocak ayı zammı da belli oldu.

TÜİK’in bu kritik konumunda olmasına rağmen alenen yanlış veri açıklamasına karşı KESK Ankara Şubeler Platformu, TÜİK Genel Merkezi önünde açıklama yapmak üzere buluştu. 16.00’da yapılacak ve kamu emekçileri için ek protokolün gündeme geleceği düşünülen kabine toplantısı öncesinde TÜİK önünde buluşan KESK üyeleri “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek” diyerek basın açıklaması yaptı. KESK, 29 Aralık’ta TÜİK Başkan ve Başkan yardımcıları hakkında da “belgede sahtecilik” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

KESK Şubeler Platformu Yürütmesi adına Osman Özyurt’un okuduğu açıklamada TÜİK’in hesapladığı ve gerçei yansıtmayan enflasyon verileriyle milyonlarca emekçinin düşük zamlara mahkum edildiğine dikkat çekildi. TÜİK’in iktidarın manipülasyonlarına kılıf üretme kurumu haline dönüştüğünün ifade edildiği açıklamada şunlar söylendi:

Enflasyon rakamlarının hesaplanış biçimindeki usulsüzlükler, “pinpon toplu veri sepetlerinden“ belirlenen oranlar, internet üzerinden en ucuz fiyatların seçilerek veriler yaratıldığı bunun neticesinde istenen her rakamı belirleyen TÜİK, vatandaşların yüzde 93’ünün güvenini kaybetmiş, yaptığı iş ekonomik felaketin müsebbibi olanların minarelerine kılıf hazırlamak olan bir kuruma dönüşmüştür.

İktidarın sendikasının iktidarla yaptığı pazarlık sonucunda iktidarın belirlediği rakamlarla yüzdelik maaş artışı kararlarına ek olarak, enflasyon farkının ödenecek olması kararı ve her sene alınan zamların enflasyonun altında kaldığı gerçeği ,verilerin güvenilirliğinin ötesinde aslında kamu emekçilerinin hiçbir zaman ücretlerine zam almadığı en iyi ihtimalle enflasyon oranında bir ücret aldığını göstermektedir.
Bu durum ayrıca biz kamu emekçilerine verilen maaş zamlarının sadece hükümetle, sarı sendikasının anlaşmasıyla belirlenmediğini en az işveren kadar hatta daha da fazlasıyla emekçilerin aldığı maaş zammını belirleyen kurumun TÜİK olduğunu da göstermektedir.

TÜİK’in bu gün açıkladığı enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Yapılan bu manipülasyonun yoksulluğu daha da büyüttüğünü, ekmeğimizi daha da küçülttüğünü görüyor ve bu durumun sorumlularından olan TÜİK yöneticilerini uyarıyoruz. Rakamlardaki sihir gerçeğin duvarına çarptığında kağıt üzerinde enflasyonun artmadığı, işsizliğin düştüğü, pandemi nedenli ölümlerin olmadığı, mutluluk endeksinin arttığı istatistiki yalanlar darmadağın olacaktır.

“Maaş artışlarında bağımsız kuruluşların verileri esas alınsın”

Açıklamanın son kısmında ise TÜİK’in manipülatif verileri yerine bağımsız kuruluşların hesaplayacağı enflasyon verilerinin maaş artışlarında baz alınması gerektiği şu sözlerle ifade edildi:

Hiçbir geçerliliği olmayan TÜİK enflasyon verilerinin yerine bağımsız kuruluşlarca hesaplanan gerçek Enflasyon oranının açıklanmasını, maaş artışlarında bu oranın kullanılmasını halka yalan söyleyen sorumluların hesap vermesini istiyoruz.

Açıklamanın ardından polis, KESK üyelerinin TÜİK önüne siyah çelenk koymasını da engelledi.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur