KESK İstanbul Kadın Meclisi krize, yoksulluğa ve erkek şiddetine karşı eylemdeydi

KESK İstanbul Kadın Meclisi, son süreçte gelen zamlarla derinleşen yoksulluğa, ekonomik krize ve giderek artan erkek şiddetine karşı Cevahir AVM önünde eylem yaptı

KESK İstanbul Kadın Meclisi krize, yoksulluğa ve erkek şiddetine karşı eylemdeydi

KESK İstanbul Kadın Meclisi, son süreçte gelen zamlarla derinleşen yoksulluğa, ekonomik krize ve giderek artan erkek şiddetine karşı Cevahir AVM önünde eylem yaptı. Yapılan açıklamada ekonomik kriz derinleşirken en çok yoksullaşan kesimin kadınlar olduğuna dikkat çekildi.

“Temel gıda, toplu ulaşım, hijyenik ped gibi en asgari ve hayati ihtiyaçlarımızı karşılayamaz durumdayız” diyen kadınlar taleplerini de sıraladı. KESK’li kadınların taleplerinden öne çıkanlar şunlar:

 • Asgari ücret geçim ücreti olsun.
 • Kiralar denetlesin, kiracılar desteklensin.
 • Faturalar ve gıdalarda KDV sıfırlansın. Ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmesin.
 • Grevli, gerçek bir toplu sözleşme yasası yapılmalı, kadınların görüşmelerde temsiliyeti sağlanmalıdır. TİS görüşmelerinde kadın talepleri ayrı bir başlıkta ve gündemle ele alınmalı, mutabakat metninde de aynı şekilde tek başlık altında toplanmalıdır.
 • ILO standartları ve kamu emekçisi kadınların fiziksel ve sosyal koşulları dikkate alınarak, çalışan hamile kadına doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 24 hafta olmak üzere en az 32 hafta ücretli doğum izni verilmelidir. Doğum sonrası ücretli-ücretsiz izin ile süt izni kullananlar sosyal ve özlük hak kaybı yaşamamalıdır.
 • ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi imzalanmalıdır. Kadınlara ve LGBTİ+lara uygulanan ayrımcılık, fiziksel cinsel, psikolojik, ekonomik şiddet ve taciz, sözlü sataşma, ısrarlı takip ve dijital taciz son bulmalı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir çalışma yaşamı ve ortamı sağlanmalıdır.
 • Çalışma yaşamında şiddet ve taciz aynı zamanda çalışanların sağlığı sorunu olarak görülmeli ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’nun çalışmalarının bir parçası haline getirilmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik eğitimler ve farkındalık çalışmaları kadınların ve LGBTİ+ bireylerin ihtiyaç duyabileceği sağlık ve/veya psikolojik destek kurul çalışmalarının parçası haline getirilmelidir.
 • 8 Mart’ta tüm kamu çalışanı kadınların ücretli izinli sayılması için yasal düzenleme yapılmalıdır.
 • Kamu kreşleri yeniden açılmalıdır. Kadın erkek fark etmeksizin en az 50 çalışanın olduğu işyerlerinde, ücretsiz, nitelikli, anadilinde ve gerektiğinde 7/24 hizmet verecek, istihdam biçimine bakılmaksızın tüm çalışanların yararlanacağı kreşler açılmalıdır.
 • Nüfusu 50 bini geçen belediyelerde şiddete ve istismara uğrayan kadın ve çocuklar için sığınma evleri açılmalı, sığınma evlerinin uluslararası standartlara uygun hizmet verecek hale getirilmesi sağlanmalıdır. Bu hizmetlerden trans kadınların da yararlanması sağlanmalıdır.
 • HPV aşısı (rahim ağzı kanser aşısı) ücretsiz olmalıdır ve özellikle risk grubundaki kadın emekçiler başta olmak üzere 26 yaşından büyük olsalar dahi tüm kadınlar açısından aşıya ulaşımın önündeki engeller kaldırılmalıdır.
 • Talepleri halinde kadınlara regl dönemlerinde ayda 2 gün ücretli izin hakkı tanınmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur