Kazakistan’da OHAL’e rağmen eylemler sürüyor: Nazarbayev’in heykeli yıkıldı, Tokayev Rusya’dan askeri yardım istedi

Kazakistan’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına uygulanan tavan fiyatı kaldırması ve fiyatların yükselmesi sonucu açığa başlayan isyan sürüyor. Taldikorgan'da bulunan Nursultan Nazarbayev'in heykeli eylemciler tarafından yıkılırken Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya'nın önderlik ettiği Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (CSTO) askeri yardım istedi

Kazakistan’da OHAL’e rağmen eylemler sürüyor: Nazarbayev’in heykeli yıkıldı, Tokayev Rusya’dan askeri yardım istedi

Kazakistan’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına uygulanan tavan fiyatı kaldırması ve fiyatların yükselmesi sonucu açığa başlayan isyan sürüyor. Yayımlanan videolardan eylemcilerin Almatı’da çeşitli dükkanları da yağmaladığı görülüyor.

KAZAKİSTAN’DA HALK ZAMLARA KARŞI SOKAĞA DÖKÜLDÜ, HÜKÜMET İSTİFA ETTİ

Tokayev’den askeri destek çağrısı

DW Türkçe’de yer alan habere göre Yurt genelinde ilan edilen OHAL’e rağmen eylemler sürerken Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya’nın önderlik ettiği Sovyet sonrası bir askeri ittifak olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (CSTO) yardım istedi. Tokayev, eylemleri terör eylemleri olarak nitelendirirken istediği askeri desteğin istikrarın yeniden sağlanması için de gerekli olduğunu ifade etti.

İnternet kesildi

Kazakistan cumhurbaşkanı hükümeti görevden aldı ve olağanüstü hal ilan etti. Haber sitelerine erişim sağlanamaz hale geldi ve ülkenin internet kesintisi yaşadığı söyleniyor.

Nursultan Nazarbayev heykeli yıkıldı

Telegraph’ta yer alan habere göre eylemcilerin Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’daki belediye başkanının ofisine ve diğer bazı hükümet binalarına girip ateşe verdikleri görüldü. Bazı polis ve askerlerin de protestoculara teslim olduğu söyleniyor. Eylemciler bir kasaba olan Taldikorgan’da bulunan Nursultan Nazarbayev’in heykelini üzerine sardıkları iplere asılarak yıktılar. Eylemciler heykeli yıkarken “Kahrolsun yaşlı adam!” diye bağırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur