Kazakistan’da devam eden eylemler karşısında Tokayev’den vur emri

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev yaptığı açıklamada, eylemcileri bastırmak için güvenlik güçlerine ateş ederek öldürme emri verdiğini söyledi

Kazakistan’da devam eden eylemler karşısında Tokayev’den vur emri

Fotoğraf: Reuters

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülke çapındaki bir ayaklanmayı bastırmak için asker göndermesinden bir gün sonra, haydutlar ve teröristler olarak nitelendirdiği eylemcileri bastırmak için güvenlik güçlerine ateş ederek öldürme emri verdiğini söyledi. Tokayev, “Kim teslim olmazsa yok edilecek” dedi.

Guardian’da yer alan habere göre Tokayev, barışçıl bir biçimde yapılan tüm taleplerin duyulduğunu iddia etti, ancak protestocuların büyük bir bölümünün de suçlu olduğunu ifade etti. Kazakistan’ın en büyük şehri ve yakın geçmişteki merkezi olan Almatı’daki eylemlere 20 bin haydutun karıştığını söyleyen Tokayev, özellikle ABD merkezli itidal çağrıları için de şöyle dedi:

Yurt dışında iki tarafa barışçıl bir çözüm için müzakere çağrısı yapılıyor. Ne aptallık. Suçlularla ne tür pazarlıklar yapabilirsiniz? Yerli ve yabancı silahlı ve iyi hazırlanmış haydutlarla uğraşıyorduk. Yok edilmesi gereken haydutlar ve teröristler var. Bu da en yakın zamanda gerçekleşecek.

Tokayev, ayrıca Kolektif Güvenlik Anlaşma Örgütü’nden gelen destek için de teşekkür etti.

Sendika.Org, Reuters, The Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur