Kazakistan: Onlarca eylemci yaşamını yitirdi, iki binin üzerinde gözaltı

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü birliklerinin girmesinin ardından pek çok yerde askerler üstünlüğü sağladı. Ancak eylemler de bir anda bitmedi. İçişleri Bakanlığı, olaylar sırasında 2 bin 298 kişinin tutuklandığını söylerken polis sözcüsü Saltanat Azirbek devlet haber kanalı Khabar-24'e onlarca isyancının öldürüldüğünü söyledi. hastanelerde yüzlerce yaralı bulunurken en az 18 polisin de eylemlerde öldüğü söyleniyor

Kazakistan: Onlarca eylemci yaşamını yitirdi, iki binin üzerinde gözaltı

Fotoğraf: Reuters

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına uygulanan tavan fiyatı kaldırması ve fiyatların yükselmesi sonucu açığa başlayan isyan devam ederken Cumhurbaşkanı Tokayev’in Rusya’nın önderlik ettiği Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) yardım istemsinin ardından talep edilen askeri birlikler Kazakistan’a girdi.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü birliklerinin girmesinin ardından pek çok yerde askerler üstünlüğü sağladı. Ancak eylemler de bir anda bitmedi. Sokaklarda yağma da devam etti.

Kazak basınında ve Rus menşeli basında, eylemler “terör faaliyeti” olarak lanse edilirken KGAÖ birliklerinin girişi de “terörle mücadele operasyonu” olarak aktarıldı. Tokayev, eylemlerin yurt dışında eğitim görmüş milisler tarafından organize edildiğini iddia etse de bu iddiayı doğrulayan kanıtlar henüz ortada yok.

Onlarca ölü, yüzlerce yaralı, binlerce gözaltı…

Guardian’da yer alan habere göre Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’daki görgü tanıkları, protestoların hafta başında barışçıl bir şekilde başladığını ve hükümetin sert tepkisinin ardından şiddete dönüştüğünü söyledi. İçişleri Bakanlığı, olaylar sırasında 2 bin 298 kişinin tutuklandığını söylerken polis sözcüsü Saltanat Azirbek devlet haber kanalı Khabar-24’e onlarca isyancının öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca hastanede yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bildirildi.

Almatı’daki şehir yetkilileri, polis ve ulusal muhafızlardan 748 memurun yaralandığını ve birinin kafasının kesilmiş halde bulunduğunu iddia ettikleri 18 kişinin öldüğünü söyledi.

İnternet hâlâ kesik

Ülkede internetin hala kesik olmasından dolayı, sayıları doğrulamak henüz mümkün değil. Herkesin erişebildiği ortak tek kanal devletin televizyonu ve haber ajansı. Ayrıca banka faaliyetleri de oldukça kısıtlı.

Sendika.Org, Reuters, The Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur