HDP’li Hatimoğulları’ndan Nebati’ye: “İnsanca yaşamak için acil tebdirler alınacak mı?”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesiyle DİSK'in peş peşe gelen zamlar sonrasında insanca yaşamın gerekliliği olarak sunduğu talepleri Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Hatimoğulları’ndan Nebati’ye: “İnsanca yaşamak için acil tebdirler alınacak mı?”

TÜİK’in belirlediği yıllık enflasyonunun hemen ardından gelen onlarca zammın ardından asgari ücrete yapılan zam da çok kısa zamanda ermiş oldu. “Önlem alın! Geçinmek için, insanca yaşamak için acil tedbirler istiyoruz” diyen DİSK, taleplerini de açıklamıştı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesiyle bu talepleri Meclis gündemine taşıdı.

Hatimoğulları’nın yönelttiği sorular şöyle:

  1. Bütün ücretlere asgari ücret artış oranı kadar zam, bütün hanelere asgari gelir desteği sağlanacak mıdır?
  2. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranının yüzde 10’a indirilmesi ve vergiye esas tarife dilimlerinin en az yüzde 50 artırılması için çalışmalarınız olacak mıdır?
  3. Tüm gıda ürünlerinde ve temel tüketim mallarında KDV sıfırlanacak mıdır?
  4. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarının vergi ve kesintiden muaf tutulması ve son üç ayda yapılan zamların geri alınması  sağlanacak mıdır?
  5. En düşük emekli aylığı asgari ücretten az olmamak üzere emekli aylıklarına asgari ücret artış oranı kadar zam yapılacak mıdır?
  6. EYT’lilerin emeklilik hakkı verilecek midir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur