Hastanemi Açın Platformu eylemdeydi: “Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından beş hastane daha kapatılacak”

Hastanemi Açın Platformu Ankara'da Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Etlik Şehir Hastanesi'nin açılmasının ardından kapatılması planlanan beş hastanenin kapatılmaması talebiyle eylem yaptı

Hastanemi Açın Platformu eylemdeydi: “Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından beş hastane daha kapatılacak”

Fotoğraf: Medyaport/Sultan Özer

Onlarca sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin katılımıyla oluşturulan ve şehir hastanelerinin açılmasıyla kent içindeki hastanelerin kapatılmasına karşı kampanya başlatan Hastanemi Kapatma Platformu (yeni adıyla Hastanemi Açın Platformu) Ankara’da Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin eski binası önünde eylem yaptı. Basın açıklamasına CHP Ankara milletvekilleri Murat Emir ve Gamza Taşçıer ile HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, TTB Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Erdoğdu, SES Ankara Şube Başkanı Nazan Karacabey de katıldı.

Ankara Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Uğurlu’nun okuduğu basın açıklamasında yeni açılacak Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle 5 hastanenin daha kapatılacağı ifade edildi. Ankara Şehir Hastanesi’nin kapatılmasıyla meydana gelen olumsuzluklar hatırlatılarak Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından bu beş hastanenin kapatılmasında da benzer sorunların ortaya çıkabileceği ifade edildi. Ankara Şehir Hastanesi’nin kapatılmasıyla meydana gelen olumsuzluklar hakkında şunlar söylendi:

Hastalarımız kolay ulaştıkları hastanelerine, hekimlerine, sağlıkçılarına ulaşamaz oldular. Devasa boyuttaki AVM benzeri hastaneye zor koşullarda gitmek, buradan sağlık hizmeti almak zorunda kaldılar. Hastanenin işleyişindeki sorunlar, içinde sağlık hizmeti almaktaki sıkıntılar saymakla bitmez. Üzerine COVID-19 salgını geldi, Ankara Şehir Hastanesi pandemi hastanesi oldu, altı hastane tek yere toplandığından ve salgın hastanesine dönüştüğünden, salgın dışı hastalara ayrılan hastane kalmadı, yurttaşlarımız hastalanmamak korkusuyla kontrollerine gidemediler, sağlık hizmeti ihtiyaçlarını, kontrollerini, ameliyatlarını ertelediler, COVID-19 dışı sebeplerden ölümler de arttı. Hekime başvurduklarında pek çok yurttaşımızın hastalığı ilerlemişti. Hastanelerin iş yükü birikti, kalabalıklar arttı.

Kapanan hastanelerdeki sağlık çalışanlarından işsiz kalanlar oldu. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ağırlaştı, yaşamları zorlaştı, ulaşımı zor, kreşi olmayan şehir hastanesine gitmeye zorlandılar. Taşeron şirketlerden geçenler çalışma mekanlarını kaybetti, başka hastanelere dağıtıldılar. Pek çok hekim, sağlık çalışanı emekliliğini istedi, istifa etti, meslekten koptu.

Şehir hastanelerinin yarattığı yıkıma dikkat çekilen açıklamanın son bölümünde ise Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmaması için çağrıda bulunuldu. Açıklama şu çağrıyla sonlandırıldı:

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılmamalıdır. Yaşanan ve sonu gelmeyen ekonomik kriz ve salgın döneminde sağlığa erişim daha da zorlaştırılmamalı, hastaneler çevresindeki esnaf daha da perişan edilmemelidir.

Bırakın bunları kapatmayı, kapattığınız Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi tekrar açılmalıdır.

Her işin başı rant değil sağlık olmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur