Haseke’de hapishaneye IŞİD saldırısı: 17 YPG-QSD’li yaşamını yitirdi

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan, IŞİD’lilerin tutulduğu Sina hapishanesine örgüt tarafından saldırı düzenlendi. IŞİD saldırısını püskürtüp militanları kuşatma altına alan YPG-QSD, çatışmalarda 17 savaşçının yaşamını yitirdiğini duyurdu

Haseke’de hapishaneye IŞİD saldırısı: 17 YPG-QSD’li yaşamını yitirdi

Fotoğraf: ANHA

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kontrolündeki Haseke’nin Guveyran (Xiwêran) Mahallesi’nde bulunan Sina hapishanesine dün (21 Ocak) gece saatlerinde IŞİD militanları saldırdı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) aktardığına göre, IŞİD’lilerin tutulduğu Sina hapishanesine yönelik saldırı sonucu başlayan çatışmalar, hapishane etrafında ve mahallenin birkaç noktasına yayıldı.

QSD Basın İrtibat Merkezi, hapishanenin kuzeyinde militanların bulunduğu noktaları yeniden kontrol altına alırken, çatışmalarda en az 22 IŞİD’linin öldürüldüğünü ve bir bomba yüklü aracın ele geçirildiğini açıkladı.

IŞİD saldırısını püskürtüp militanları kuşatma altına alan YPG-QSD, bölgedeki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “Haseke’deki Sina hapishanesinde silahlı kuvvetler ve İç Güvenlik Güçleri bünyesinde görev yapan 17 savaşçımız ile hizmet kuruluşlarının gönüllülerinin terör saldırısında şahadete ulaştı. Aralarında arkadaşlarımız ve sivil emekçilerin bulunduğu 23 yaralıya ise acil şifa diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur