Halkevleri’nin 90. yılı: Kartallılar, Metin & Kemal Kahraman konserinde buluştu

Kartal Halkevi, Halkevleri 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Metin & Kemal Kahraman konseri düzenledi

Halkevleri “Dünden yarına geleceğe yürüyoruz” diyerek 90. kuruluş yıldönümünü sanata, bilime, dayanışmaya ve direnişe çağrı yaparak kutluyor.

Kartal Halkevi, 90. yıl etkinlikleri kapsamında dün (14 Ocak) “Söyleyecek ve yapacak çok şeyimiz var” sloganıyla Metin & Kemal Kahraman konseri düzenledi. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan konsere Kartallılar yoğun ilgi gösterdi.

Faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarık

Konser öncesi Kartal Halkevi adına söz alan Burcu Özdemir, yoksulluğa, işsizliğe, zamlara ve bununla birlikte ülkede gittikçe yükselen baskı ve faşizme dikkat çekerek “Büyüyen ekonomiden pay alan işçi ve emekçiler değil, milyonerlerdir. Ekmeğimiz, ekonomimiz küçülmüştür. Cengizler, Limaklar, Rönesanslar, Kalyonlar, Kolinler, MNG’ler ve tüm yandaşlar için ekonomi büyümüştür. Bizler onlar kazanırken her geçen gün daha da yoksullaşıyoruz” dedi.

“İtibardan tasarruf olmaz” diyenlere seslenen Özdemir, “Unutmayın faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır. Bizden çaldıklarınızı sizden bir bir geri alacağız, bu ülkede eşitlik, laiklik, özgürlük, adalet ve demokrasi tüm demokratik güçlerin ortak mücadelesi ile gelecek ve herkesi bu mücadeleye omuz vermeye yan yana olmaya Halkevleri’nde birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Son sözü direnenler söyleyecek” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Karanlığı yırtmak için Enes’lere ses olmaya çağırıyoruz”

Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik ise “Bugün faşizmi yıkma zamanı” diyerek herkesi bu direniş çağrısına omuz vermeye çağırdı. Çelik, “Bu karanlığı yırtacak olan sanattır, edebiyattır, akademidir. Bu alanları boş bırakmamaya, bu sahneleri de boş bırakmamaya devam edeceğiz. Bu karanlığı yırtmak için herkesi alkışlarla protestoya çağırıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik Metin & Kemal Kahraman’ın ezgileriyle sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur