Hacettepe Üniversitesi’nde yemek ücretlerine yüzde 50 zam

Hacettepe Üniversitesi yemek ücretlerine yaklaşık yüzde 50 oranında zam yaptı. Kahvaltı fiyatı 2,35 TL iken 3,45 TL, yemek ücreti 2,85 TL iken 4,25 TL oldu

Hacettepe Üniversitesi’nde yemek ücretlerine yüzde 50 zam

Hacettepe Üniversitesi’nde yılbaşından itibaren personel eksikliğinden kaynaklı yemekhanede uzun kuyruklar yaşanıyordu.

Bu sorunların çözümüne yönelik üniversite yönetimi tarafından bir adım atılmazken bugün yemek ücretlerine yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapıldı. Kahvaltı fiyatı 2,35 TL iken 3,45 TL, yemek ücreti 2,85 TL iken 4,25 TL oldu.

Yapılan zammın ardından Öğrenci Kolektifleri bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Yeni yıla fahiş orandaki zamlarla girdik. Kur bir yükselip bir düşerken biz üniversiteliler her geçen gün yoksullaşıyoruz. Ders notlarımızın pahalılığından tutalım da kaldığımız yurtların ücretlerine kadar en temel ihtiyaçlarımıza dahi ulaşmakta zorluk  çekiyoruz. KYK kredileri bizlere yetmiyor ve  esnek, part-time, güvencesiz işlerde çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Dönemin başında pek çok sıra arkadaşımız barınacak bir yurt dahi bulamadı. Kapasiteleri arttırılmış cemaat-tarikat yurtlarına mahkum ediliyoruz. Fakat bizler ekonomik krizin faturasını ödemeyeceğiz.

27.01.2022 tarihli Hacettepe Üniversitesi Senato kararına göre öğrenci kahvaltı ücreti 2,35 TL’den 3,45 TL’ye, öğle ve akşam yemeği ücreti ise 2,85 TL’den 4,25 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50’ye varan bu yemekhane zammını kabul etmiyoruz! Pahalılıkla, zamlarla kuşatılmış hayatımızda Hacettepe öğrencileri için yemekhane dışında yemek yenilebilecek bir alternatif kalmamıştır. Fakat yapılan yüzde 50 zam ile bu alternatif de elimizden alınmaya çalışılmaktadır. Hacettepe kampüslerinin dönem başında tekrar açılmasından itibaren uzun yemekhane kuyrukları sıradan bir hale gelmiştir. Beytepe kampüsünde personel yetersizliğinden kaynaklı üç yemekhanenin sadece bir tanesi kullanıma açılırken Sıhhiye kampüsünde ise üniversiteliler yemekhane yemeklerinden zehirlenmiştir. Tüm bunların üzerine alınan yemek zammı kararı Hacettepe öğrencisini yok saymaktır!

Hacettepe öğrencisi üniversitenin müşterisi değildir! Üniversiteye dair alınan kararlarda söz hakkına sahiptir! Hacettepe Senatosuna sesleniyoruz. Yemek ücretine yapılan zam derhal geri çekilsin!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur