Germencik’te direnenler kazandı

Germencik Dağyeni köylülerinin kararlı direnişi sonuç getirdi ve MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökerek köyden ayrılmaya başladı

Germencik’te direnenler kazandı

Aydın Germencik Dağyeni köyü Kartal Dağı’nda yapılmak istenen maden sondajlarına tepki gösteren köylüler maden girişimine karşı yüzlerce kişiyle yürüyüş düzenleyip direniş örgütleyerek, sondaj alanlarının olduğu yerde nöbet başlatmışlardı. MTA’nın bilgilendirme toplantısını protesto eden köylüler MTA’nın köylerini terk etmesini istedi. Germencik Dağyeni köylülerinin kararlı direnişi sonuç getirdi ve MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökerek köyden ayrılmaya başladı.

“Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz”

Yeni Yaşamda yer alan habere göre, Dağyeni Köyü Muhtarı İbrahim Korkmaz, MTA’nın sondajları söktüğü haberlerini doğrulayarak, “MTA Bölge Müdürü geldi köyümüze. ‘Arkadaşlar sondajları söküp köyünüzü terk edeceğiz’ dedi. Birlikte sondaj alanlarına gittik. Müdür bey orada çalışanlara ‘Ekipmanları toplayın, sondajları sökün köyü terk edeceğiz’ dedi. Diğer yandan köylülerin sondaj alanı yakınlarına kurduğu çadırlar ve nöbet eylemi devam ederken, köy muhtarı Korkmaz, “Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Maden şirketlerinin çalışmalarına karşı mücadele başlatacaklar

Sondajların sadece Dağyeni köyünü kapsamadığı ve 3 köyde daha sondaj yapılmak istendiği açıklamalarda vurgulandı. Kartal Dağı’nın diğer köylerinde Dağyeni köyünün yanı sıra Dampınar, Habipler ve Çamköy’de toplam 18 maden sondajı açılacağını belirten köylüler, diğer köylerde de mücadele başlatarak bütün köyler birleşip şirketleri Kartal Dağı’ndan söküp atacaklarını belirttiler.

Kaynak: Yeni Yaşam 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur