Ev sahibi fahiş kira artışını kabul etmeyen Suriyeli ailenin evine baltayla saldırdı

İstanbul Bayrampaşa’da bir ev sahibi, fahiş kira artışını kabul etmeyen Suriyeli ailenin evine baltayla saldırdı

Ev sahibi fahiş kira artışını kabul etmeyen Suriyeli ailenin evine baltayla saldırdı

İstanbul Bayrampaşa’da ev sahibi Naim A. ile oğlu İhsan A. fahiş kira artışını kabul etmeyen Suriyeli ailenin evine saldırdı.

DHA’nın haberine göre, çarşamba günü 23.00 sıralarında, Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi Burç Sokak’ta bulunan üç katlı binada meydana gelen olayda, iki yıldır kiracıları olduğu Suriyeli aileyi evinden çıkarmak isteyen 92 yaşındaki ev sahibi Naim A, 1200 lira olan kirayı 3000 liraya çıkardı.

Kiracılarının kendilerine ev bulamaması ve kira zammını da kabul etmemeleri üzerine ev sahibi, baltayla ailenin kapısına dayandı. Aile uyuduğu sırada dairenin dış kapısını baltayla kıran Naim A, içeriye girerek etrafa zarar vermeye başladı, evdeki diğer kapıları da baltayla parçaladı.

Ailenin bağırıp yardım istemesinin ardından sesleri duyan komşuların gelmesi üzerine ev sahibi Naim A, daireyi terk etti. Aile durumu polis ekiplerine bildirirken, Naim A. olayın ardından kiracılarının suyunu ve doğalgazını kesti.

Baba ve oğul gözaltına alındı

Olay yerine gelerek incelemede bulunan polis ekipleri, ev sahibi Naim A. ile oğlu İhsan A’yı (65) gözaltına aldı.

Gözaltına alınan baba ve oğul polis merkezindeki işlemlerinin ardından “konut dokunulmazlığının ihlali” ve “mala zarar verme” suçundan adli makamlara sevk edildi.

“Sanki Suriye’de, savaştayız sandım”

Kiracı oldukları evde annesi, eniştesi ve dört kız kardeşi ile yaşayan Esma Ş, “Savaş nedeniyle ailemle birlikte Suriye’den geldik. Babam 3 yıl önce vefat etti. Ben ve dört kardeşim okuyoruz. Kira zammını kabul etmediğimiz için baltayla gelmiş. İçeriye girip kapıları kırdı. Çok korktuk, polisi aradık. Titreyeme başladık. Sanki Suriye’de, savaştayım sandım” dedi.

“Suriyelilere ev vermiyorlar”

Esma Ş, 10 aydır evden çıkmalarının istendiğini ancak henüz ev bulamadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Ona ev bulamadığımızı söyledim. Aslında buluyoruz ama Suriyelilere ev vermiyorlar. Durumu anlattım ama anlamıyor. Bizi çıkartmak istiyor. Bu yüzden kirayı yükseltti. Her zaman kapımıza gelip rahatsız ediyor. Dün akşam, su saatini sökmüş. 1200 lira ödüyoruz, şimdi 3000 lira istiyor. Sadece eniştem çalışıyor. Bu kirayı kim ödeyecek? Ben ve kardeşlerim okuyoruz. Evin içine girdi. Odaların kapılarını kırdı. Komşular aşağıya inmeseydi, bizi öldürebilirdi. İnşallah en yakın zamanda ev bulacağız. Bize yardım etsinler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur