Eskişehir, İzmir, Kayseri ve Diyarbakır barolarından Av. Dilara Yıldız için açıklama

Tuzla’da avukat Dilara Yılmaz, daha önce nişanlı olduğu ve kendisine tehdit mesajları atan Oktay Dönmez tarafından katledilmişti. Türkiye'nin dört bir yanında avukatlar açıklamalar yaptı

Eskişehir, İzmir, Kayseri ve Diyarbakır barolarından Av. Dilara Yıldız için açıklama

Tuzla’da avukat Dilara Yılmaz, daha önce nişanlı olduğu ve kendisine tehdit mesajları atan Oktay Dönmez tarafından katledilmişti. İstanbul ve Ankara’da eylem çağrısı yapılmıştı. Geç saatlerde ise fail Oktay Dönmez, sevk edildiği Anadolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından 3 ayrı suçtan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yıldız’ın cenazesi İstanbul Barosu önüne getirildi. Baro önünde açıklama yapıldı. Aynı sırada Ankara’da ve Türkiye’nin dört bir yanında avukatlar eylemdeydi.

ANKARA ADLİYESİ’NDE KADIN AVUKATLARDAN DİLARA YILDIZ İÇİN YÜRÜYÜŞ

ANKARA BAROSU, DİLARA YILDIZ İÇİN YÜRÜDÜ

Eskişehir

Eskişehir’de şunlar söylendi:

Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar imza vermeye; Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa’nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

İzmir

Avukat Dilara Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin İzmir Barosu basın açıklaması yaparak, “Eril şiddeti durdurun” çağrısında bulundu.

Bayraklı Merkez Adliye Binası önünde basın açıklaması yapan İzmir Barosu, “Cinayeti işleyen failler kadar; kadın cinayetlerine sebep olan, kadınların koruyacak yasaların uygulanmasına engel olan, bu yasaları sürekli tartışmaya açan herkesin bu cinayetlerden sorumlu olduğu bilinciyle bir kez daha yetkililere sesleniyoruz: Eril şiddeti durdurun” dedi.

Açıklamayı okuyan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Elçin Kılınçer Ot, kadına yönelik ayrımcı söylemlerin ve kadın düşmanı açıklamaların şiddetin artmasına neden olduğunun altını çizerek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını eleştirdi.

Kayseri

Kayseri’de yapılan açıklamada “Artık bir kadının dahi isminin o listeye eklenmesine tahammülümüz yok. Bir kız kardeşimizi daha kadına yönelik şiddet neticesinde kaybetmek istemiyoruz. Ama biliyoruz ki sorumlular görevlerini yerine getirmezse o listeye benim, senin, en yakınımızdaki kadınların, daha nice Dilaraların, Raziyelerin, Nurcanların, Zehraların ismi eklenecek, bunun da farkındayız” denildi.

Açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Bizler şiddetin önüne geçilmesi için etkin bir mücadele talep ederken maalesef atılan adım kadınların yaşamlarının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmak oldu. Böylece kadınlar erkek şiddeti ile baş başa bırakıldı, “ne haliniz varsa görün” mesajı verildi. İstanbul Sözleşmesi nasıl kadınları güçlendirecek bir yol haritası ortaya koyuyorsa, sözleşmeden bir gece yarısı kararname ile çıkılması da kadın ile erkeği eşit görmeyen zihniyeti cesaretlendiriyor. Çünkü kadınların haklarına yönelik her tartışma sonrasında şiddetin arttığına tanıklık ediyoruz.

Kadının İnsan Hakları için mücadele eden biz avukatlar kadına yönelik erkek şiddetine, şiddetin kaynağı toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, şiddetin beslendiği kadın düşmanlığına ve şiddet uygulayan erkekleri cesaretlendiren cezasızlık haline karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Diyarbakır

Diyarbakır Barosu’nun yaptığı basın açıklamasının ardından da Baro Başkanı Erinç Sağkan konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur