Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

Bir televizyon programında Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle Saray ve AKP'liler tarafından hedef gösterilen gazeteci Sedef Kabaş gözaltına alındı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır" dedi. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Kabaş, tutuklandı

Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

Katıldığı bir televizyon programındaki konuşmalara ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan hakkında soruşturma başlatılan Sedef Kabaş, gözaltına alındı.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, bir televizyon programında yaptığı konuşmasıyla ilgili “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlattığı Kabaş’ın Sarıyer’deki evine gitti.

Burada gözaltı işlemi uygulayan ekipler, savcılığın ifadesinin alınması yönünde verdiği talimat üzerine Kabaş’ı emniyete götürdü.

Gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kabaş, çıkartıldığı hakimlikçe tutuklandı. DİSK Basın-İş tutuklanma kararına tepki gösterdi.

Bakan Gül: “Adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kabaş’ın gözaltına alınmasının ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan, edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi.

Hedef gösterilmişti

Sedef Kabaş, Tele1’de katıldığı programda, “Çok meşhur bir söz vardır: Taçlanan baş, akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır, haydi onu söylemeyeyim, büyükbaş hayvan diyeyim. ‘Büyükbaş hayvan bir saraya girdiğinde o kral olmaz, o saray ahır olur.’ Yani tam tersini ifade eder” sözlerinin ardından AKP’liler #HaddiniBilSedefKabas etiketiyle Twitter’da paylaşımlarda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Kabaş’ı hedef göstermişti:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur