Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle gözaltına alınan iki Kadın Savunma Ağı üyesi serbest

Kadın Savunma Ağı sosyal medya paylaşımında, "İstanbul'da iki arkadaşımız bu sabah evlerine gelen polisler tarafından 25 Kasım gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Arkadaşlarımızın savcı ifadelerini vermek üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri söylendi. Ayrıca bir arkadaşımız da aynı gerekçeyle ifadeye çağrıldı" diye duyurdu. Vatan Emniyet'teki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldılar

Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle gözaltına alınan iki Kadın Savunma Ağı üyesi serbest

İstanbul’da iki Kadın Savunma Ağı üyesi Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle evlerinden gözaltına alınması üzerine açıklama yapıldı. Açıklamada şunlar söylendi:

Bu sabah 25 Kasım’a katılan kadınların bir kısmı evlerine operasyon düzenlenerek gözaltına alındı. Gerekçe ise 2911 Sayılı Toplantı ve Gösterine Yürüyüşü’ne muhalefet ve pek tabii ritmik zıplamak suretiyle Cumhurbaşkanına Hakaret. Malum bu aralar 12. Cumhurbaşkanı pek bir kırılgan itibara sahip! Sadece cumhurbaşkanı değil, milli değerler 2007’de yazılmış bir şarkıyla; ahlaki değerler konserde giyilmiş bir kıyafetle kırılabiliyor!

Fakat tüm bu kırılganlıkların içerisinde, insanların yoksullaşması, ekonomik kriz, güvencesizlik görünmüyor; kadınların nafaka hakkı gasp edilmeye çalışılıyor; kadınlar katledilmeye devam ediyor; İstanbul Sözleşmesi ise 1 Temmuz’da tek adamın kararıyla yürürlükten kaldırılıyor.

Herkesin bildiğini bir kere daha söyleyelim; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününe katılmak suç değildir! Binlerce kadın ve LGBTİ+ o gün Taksim’de hep bir ağızdan “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz” diyerek bir aradaydı. Çünkü bu ülkede, kadınlar ve LGBTİ+lar şiddetin her biçimine maruz kalıyor, haklarımız gasp ediliyor. Kadınları yok sayan, aileye mahkum eden politikalar hayatımızı hedef alıyor. Hayatımızın zaten her anı şiddet ve şiddet tehdidi altındayken sokaklara çıkmaktan, haklarımız için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!

Arkadaşlarımızı serbest bırakın! Kadınları rahat bırakın!

25 Kasım Kadın Platformu da bir açıklama yaptı

Serbest bırakıldıkları duyuruldu

Kadınlar gözaltıyı sabah saatlerinde duyurmuştu

Kadın Savunma Ağı sosyal medya paylaşımında, “İstanbul’da iki arkadaşımız bu sabah evlerine gelen polisler tarafından 25 Kasım gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Arkadaşlarımızın savcı ifadelerini vermek üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri söylendi. Ayrıca bir arkadaşımız da aynı gerekçeyle ifadeye çağrıldı” diye duyurdu.

Yapılan bir sonraki paylaşımda gözaltına alınanların serbest bırakılması talep edildi:

Erdoğan kadınların yakasından düş! Gözaltına alınan ve ifadeye çağrılan kadınlara gerekçe olarak 2911 gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet ve CB’ye hakaret suçu gösterildi. 25 Kasım’a katılmak, kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek suç değildir. #KadınlarıSerbestBırakın

Gözaltılara kadın örgütlerinden ve feministlerden çok sayıda destek mesajı geldi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur