EMEP: “Mültecilere yönelik saldırılara karşı yerli-göçmen işçiler olarak birleşelim”

Emek Partisi (EMEP), mültecilere yönelik artan saldırılara tepki göstererek “Irkçı saldırıları tırmandıran dilden ve memleketteki kriz ve yoksulluğun sebebinin mülteciler olarak gösterilmesinden ivedilikle vazgeçilmelidir” dedi

EMEP: “Mültecilere yönelik saldırılara karşı yerli-göçmen işçiler olarak birleşelim”

EMEP, son dönemde birçok kentte mültecilere yönelik artan saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Daha önce Gaziantep, Ankara, İzmir’de yaşanan saldırılara dikkat çeken EMEP, İstanbul Esenyurt’ta ve Bayrampaşa’da da Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırılara yenilerinin eklendiğini belirterek şunları kaydetti:

Pogroma varabilecek bir şoven saldırı ise Ankara Altındağ’da yaşandığında da ilk olmadığını ve önlemler alınmazsa son olmayacağı uyarısında bulunmuştuk. Göçmen düşmanlığını yükseltmek üzere kullanılan dil, kriz ve yoksulluğun sebebini de mülteciler olarak göstermektedir. Benzer saldırıların ortaya çıkış noktası hep aynı ‘Grup arasında çıkan kavga’ şeklinde ifade edilerek adli vakalar olarak kamuoyuna yansıtılmaktadır. Fakat yaşananlar politiktir. Sorun da çözüm de siyasidir.

Mültecilerin memleketin politik hattında ötekileştirilen ve şiddete maruz bırakılan bir noktada olduğunu vurgulayan EMEP, iktidarın politikaları ve düzen muhalefetinin ayrımcı dilinin mültecilere yönelik artan ırkçı saldırıların asıl nedeni olduğunu kaydetti.

“Birlikte üretiyor, birlikte eziliyoruz”

EMEP, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

Öldürülen mülteciler, güvencesiz ve kötü koşullarda hayatlarını sürdürmek zorunda kalan kişilerdir. Ölümleri ise bir yargı konusu haline getirilirse dahi çoğunlukla cezasızlık ile sonuçlanmaktadır. Irkçı saldırıları tırmandıran dilden ve memleketteki kriz ve yoksulluğun sebebinin mülteciler olarak gösterilmesinden ivedilikle vazgeçilmelidir. Kamuoyuna bir kez daha ırkçılığa karşı birleşme çağrısında bulunuyoruz; yükseltilen, provoke edilen, örgütlenen ırkçı faşist dalga, dönüp yine ezilenleri, emekçileri, kadınları, yoksulları vuracaktır. Birlikte üretiyor, birlikte eziliyoruz. Bizler fabrikada, mahallede, sokakta birleşmedikçe, gericiliğin, ırkçılığın ve faşizmin yükseleceğini biliyor ve gözlemliyoruz.

Irkçılığın karşısında durarak, düşmanlaştırılan tüm kesimler adına, burjuvazinin işçi sınıfını bölme politikalarına karşı çok dilli bildirilerimizle fabrikalarda, mahallelerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen EMEP, tüm yerli ve göçmen işçileri ortak talepler etrafında ses yükseltme çağrısı yaparak açıklamayı sonlandırdı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur