Eğitim ve sağlık örgütleri Enes Kara için eylemde: “Cemaat tarikat yurtları kapatılsın!”

Ankara'da Eğitim Sen Ankara Şubeleri, Ankara Tabip Odası, VELİ-DER Ankara Şubesi, EĞİT-DER Ankara Şubeleri, ÖVDER Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın cemaat yurdunda gördüğü baskı sonrasında yaşamına son vermesinin ardından "Gericiliğin yaşamları karartmasına izin vermeyeceğiz! Cemaat tarikat yurtları kapatılsın!" diyerek eylem yaptı

Eğitim ve sağlık örgütleri Enes Kara için eylemde: “Cemaat tarikat yurtları kapatılsın!”

Ankara’da Eğitim Sen Ankara Şubeleri, Ankara Tabip Odası, VELİ-DER Ankara Şubesi, EĞİT-DER Ankara Şubeleri, ÖVDER Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın cemaat yurdunda gördüğü baskı sonrasında yaşamına son vermesinin ardından “Gericiliğin yaşamları karartmasına izin vermeyeceğiz! Cemaat tarikat yurtları kapatılsın!” diyerek eylem yaptı.

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube önünde yapılan eylemde basın açıklamasını Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Mutlu Arslan okudu. VELİ-DER Ankara Şube Başkanı Hülya Daran Deveci ve ÖVDER Genel Başkanı Enver Önder’in yaptığı konuşmaların ardından okunan ortak açıklamada devletin üniversite üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını gidermek için adım atmaması yüzünden binlerce üniversitelinin tarikat ve cemaat yurtlarına mahkum olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada talepler de şöyle sıralandı:

Buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz: Okul öncesinden yüksek öğretime kadar her aşamada eğitim ücretsiz, nitelikli ve laik bir kamusal hizmet olarak sunulmalıdır.

Öğrencilerin eğitim, öğretim ve barınma ihtiyaçları kamusal kaynaklar tarafından karşılanmalıdır.

Cemaat ve tarikatların eğitimin herhangi bir aşamasına, herhangi bir biçimde dahil olması engellenmelidir.

Mevcut cemaat, tarikat ve vakıf yurtları derhal kamulaştırılmalıdır.

Okullardaki dinselleştirme politikalarına son verilmeli, müfredattaki tüm dinci-gerici unsurlar kaldırılarak, eğitim-öğretim bilimsel ve laik temelde şekillendirilmelidir.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur