Direniş birinci yılını doldururken Boğaziçililer anlatıyor: “Berke ve Perit’i de alacağız!”

"4 Ocak günü direnişin birinci yılı olması ile beraber Berke ve Perit’in davasından üç gün önce. Okul içerisinde gerçekleşecek çeşitli protestolarla birlikte o gün tutsak arkadaşlarımız için antidemokratik kayyum atamalarını ve bu demokrasi sorununu dile getirmek oldukça hayati. Siyasal iktidarın antidemokratik uygulamalarına maruz kalmış her kesime dokunmak, o gün bu politikayı üretmek çok önemli. Bu yüzden, siyasal iktidara söz söylemeyi ve kitlelerle birleşebilmeyi hedefliyoruz"

Direniş birinci yılını doldururken Boğaziçililer anlatıyor: “Berke ve Perit’i de alacağız!”

2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tayyip Erdoğan kararı ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne 2002’de AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı kuruculuğu ve 2015’te de AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasıyla başlayan direniş bir senesini doldurdu.

Kampüste başlayan protestolar, sokaklara, caddelere taştı ve Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin hala devam eden rektörlüğe sırt dönme nöbet eylemleri başladı. Gözaltına alınan, tutuklanan öğrenciler için yapılan destek eylemleri yine gözaltılar ve tutuklamalarla karşılaştı ancak kesintisiz devam etti. Dava üstüne dava açılan öğrenciler geri durmadı ve “Kayyum rektör istemiyoruz” demeyi sürdürdü. Melih Bulu’nun 15 Temmuz’da görevden alınıp yerine 21 Ağustos’ta Rektör Vekili görevini devam ettiren Prof. Dr. Naci İnci’nin kayyum olarak atanmasından sonra da direniş devam etti.

Naci İnci’yi protesto ettikleri için Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından 6 Ekim’den bu yana cezaevinde bulunan öğrenciler Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in tutuklu yargılanması devam ediyor. Berke ve Perit’in de içinde bulunduğu 14 öğrenciye açılan soruşturmanın iddianamesi aralık ayının ortasında hazırlandı. Berke ve Perit’in duruşma tarihi 7 Ocak olarak belirlenirken iddianamede kamu malına 742,64 TL’lik hasar kayda geçti. Öğrenciler, 6 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Kayyum Rektör Naci İnci’nin “mağdur” sıfatıyla yer aldığı davanın ilk duruşması 7 Ocak’ta görülecek. Eylemlilik, özgürlük ve özerk akademi için mücadele eden Berke ile Perit 89 gündür Silivri Cezaevi’nde aynı koğuşa uyanıyorlar ve hukuksuzluğa karşı direniyorlar. Berke’ye Perit’e Üniversiteye Özgürlük Kampanya Grubu’ndan öğrenciler, Sendika.Org’a konuştu. Kampanya grubu, herkesi direnişin birinci yılı takvimi için dayanışmaya çağırdı.

Direnişin bir yılı: “Kadınlar ve lubunyalar görünür çoğunluğu oluşturdu”

Direnişin bir yılını özetler misiniz?

Özlem Damla Arık: Direnişin bir yılını özetleyecek olursam kesinlikle Boğaziçi kayyumu ile başlayan protestoların antidemokratik uygulamalar sorununa maruz kalan ve ezilen her kesimle buluştuğu meydanlarda bir araya geldiği ve dönüp bakınca o günlerde söylenmesi gereken ileri talepleri söylediğini ve o dinamiği yakaladığını söyleyebilirim. Yakalanan bu dinamikle beraber kadın ve lubunyaların görünür çoğunluğunun oluşturduğunu, söylenen taleplerin protestoları “Boğaziçi kültürünü savunma” çizgisinden iktidarın baskıcı politikalarına kitlelerle birleşebilen bir çizgide olduğunu da eklemek gerekir.

Betül Engez: Pandeminin sıkışmışlığı ve büyüyen öfkemizle öznesi olduğumuz üniversiteleri özgürleştirmek için büyük bir adım attığımız bir direnişi boğaziçi direnişi. Bu 1 yılda ısrarlı ve direngen eylemlerle hayallerimizdeki özgür bilimsel eğitimi yaratmaya, herkesin rengiyle var olduğu, direnişin öznesi haline geldiği, direnişten öğrendiği ve öğrettiği eylemer gerçekleştirdik. burjuva eğitim düzeninin bizlere sistemde bir çark olmanın dışında bir şey vaat etmediği gördük ve herkes talepleriyle bir araya geldi, hareketin ivmesinin arttığı doğalında da düştüğü zamanlar oldu fakat özgürlüğümüzün peşinde 1 yıldır ısrarla kampüslerde sokaklarda meydanlardayız. Kayyum rektör istemiyoruz!

“Bütün üniversitelerde birlikte hareket edebileceğimiz bir yapı kurmaya girişmeliyiz”

Önümüzdeki sene neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Özlem Damla Arık: Direniş özellikle hocaların simgeleşmiş nöbeti ile devam ediyor. Öğrenciler, öğrenci meclisi çatısı altında ayda iki defa genel kurul gerçekleştirerek hem kayyum sorununa politika üretirken hem de okulun sorunlarına dair çözüm üretmeye çalışıyor. En son demokrat ÖTK adayları çalışması yaparak Öğrenci Temsil Kurulu’nda çoğunluğu sağladı ve direnişin ilkeleri etrafında öğrenci temsiliyetini bir araya topladı. Bundan doğru önümüzdeki süreçlerde olası saldırıları daha sağlam göğüslemeye, öğrencilerle okul içerisinde fakülteler aracılığı ile örgütlü bir mekanizma yaratmaya ve en önemlisi tutuklu arkadaşlarımız Berke ve Perit’in serbest kalması talebini diğer taleplerle birlikte yükseltmeye devam edeceğiz.

Betül Engez: Boğaziçi Güney Kapıda binler olup buluştuğumuzda aslında talepleri ortaya koymuştuk ve bugün kazandıklarımız (Melih’i gönderdik, tutuklu arkadaşlarımızı aldık gibi) ve zafere adım adım yürüyeceklerimiz var. Bu talepler ışığında direnen öğrenciler, akademisyenler, işçiler (üniversite bileşenleri olarak) kendi örgütlülüğümüzü yaratmak ve herkesi bu talepler etrafında örgütlenmeye çağırmalıyız. Öğrenciler olarak özgür üniversiteleri var edebilmek için ilk adımımız fakülte fakülte örgütlenerek öğrencilerin günlük, akademik, siyasi, bütün gündemlerini içeren, bunlara dair eylem yapan örgütlü bir yapı (meclis/dayanışma/inisiyatif) elde etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bütün üniversitelerde fakülte örgütlenmeleri kurduktan sonra fakültelerin, dayanışmaların, kulüplerin, inisiyatiflerin aynı talepler etrafında öğrenci hareketinde birlikte hareket edebileceği bir yapı kurmaya girişmeliyiz.

“Her yer Boğaziçi her yer direniş diyerek kampüslerde, sokaklarda, meydanlarda olmaya devam”

4 Ocak için planınız ne?

Özlem Damla Arık: 4 Ocak günü direnişin birinci yılı olması ile beraber Berke ve Perit’in davasından üç gün önce. Okul içerisinde gerçekleşecek çeşitli protestolarla birlikte o gün tutsak arkadaşlarımız için anti-demokratik kayyum atamalarını ve bu demokrasi sorununu dile getirmek oldukça hayati. Bu yüzden, siyasal iktidarın antidemokratik uygulamalarına maruz kalmış her kesime dokunmak, o gün bu politikayı üretmek çok önemli. Bu yüzden, siyasal iktidara söz söylemeyi ve kitlelerle birleşebilmeyi de planlıyoruz.

Betül Engez: Boğaziçi direnişi Melih Bulu’nun atandığı 1 Ocak gecesi aslında. 1. yılda bir eylem takvimimiz var. 2 Ocak’ta Berke ve Perit için Silivri’de akademisyenlerle, avukatlarla, öğrencilerle, milletvekilleriyle, mezunlarla, direnen herkesle “Alacağız dostlar, alacağız sizi” şiarıyla nöbetteyiz. Bütün direniş boyunca attığımız sloganlardan biri olan “Her yer Boğaziçi her yer direniş” diyerek taleplerimizle kampüslerde meydanlarda sokaklarda olmaya devam edeceğiz. 7 Ocak’ta da Berke ve Perit’i almak için Çağlayan’da olacağız.

“Berke ve Perit için nöbette olacağız, kimseyi arkada bırakmayacağız”

Bugün Silivri’deki nöbette neler olacak?

Özlem Damla Arık: Bugün tutuklu arkadaşlarımız Berke ve Perit’e hem kayyum atamasının birinci yılında hem de davalarına birkaç gün kala destek vermek için Silivri’deyiz. Bugün burada arkadaşlarımıza yalnız olmadıklarını gösteriyoruz. Onlarla beraber olmak için bugün nöbet tutacağız ve nöbet esnasında protestoları sürdürürken çeşitli etkinlikler yapacağız.

Betül Engez: Bugün nöbette avukatların da çağrısıyla avukat ziyareti gerçekleşecek biz de bu esnada Silivri önünde türkülerimizle, direnişimizle, umutlarımızla Berke ve Perit için nöbette olacağız. Dayanışmamızla varız ve kimseyi arkada bırakmayacağız.

“Berke ve Perit’i de alacağız”

7 Ocak’ta ne yapacaksınız?

Özlem Damla Arık: Üniversitelere ve belediyelere atanan kayyumlara, BÜLGBTİ+’yı kapatan, LGBTİ+’ların yaşam haklarını tanımayan, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararnamesi ile çıkan, kürtlere yapılan ırkçı saldırıları devlet eli ile yaygınlaştıran, direnişi kampüse hapsederek bitirmek isteyen iktidara ve tek adama karşı nasıl 25 Kasım’da sokaklarda olduysak tutsak arkadaşlarımızın serbest bırakılması için de 7 Ocak günü Çağlayan Adliyesi’nde olacağız.

Betül Engez: Bütün gözaltılarda, davalarda olduğu gibi Boğaziçi direnişinin yeni kampüsü haline gelen Çağlayan Adliyesi önünde bir araya geleceğiz. Biz adaleti kan damlayan saraylarından beklemiyoruz, haklılığımız meşruluğumuzdan geliyor. Uydurma soruşturmalarda, davalarla direnişimizi bitiremeyeceklerini 365 gündür devam eden mücadelemizden öğrenmiş olmalılar. Daha önce tutuklanan 11 arkadaşımızı aldığımız gibi Berke ve Perit’i de alacağız. 742 TL zarar için 3 aydır direnişten, bizlerden, akademiden uzak tuttukları arkadaşlarımız için dayanışmaya devam edeceğiz. İddianameleri de yargıları da özgür üniversiteleri kurmamıza engel olamayacak. Saray Rejimi’nin direniş alanların hepsine saldırısını bir kere daha mücadelemizle alt edeceğiz.
Son bir not: 2021 yılı öğrenci hareketinde ivmenin arttığı bir yıl oldu. Saray’ın korkusu boyunu aşıyor ve biz de bunu görüyoruz arttırıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Tutuklu öğrenciler 7 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi’ne dayanışmaya çağırdı

Caner Perit Özen ve Ersin Berke Gök, 7 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi’nde görülecek ilk duruşma öncesi YouTube’da Aç Parantez kanalının sorularını yanıtladı.

Eylemlere katılarak, “hayıflanacak veya gurur duyulacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Türkiye’de doğup büyümüş bir üniversite öğrencisi olarak yüzleştiğim bir soruna verilmesi gereken asgari düzeyde bir tepki verdim” diyen Caner Perit Özen, tutuklanma sebeplerinin, Boğaziçili öğrenciler olarak bir yıldır devam eden ve kamuoyunda karşılığını bulan haklı direnişleri olduğunu belirtti. Üç aydır tutuklu bulunan öğrenci Ersin Berke Gök de “unutmayacağız, affetmeyeceğiz, öfkemiz direnişin tohumu olacaktır” dedi.

Caner Perit Özen ve Ersin Berke Gök, 7 Ocak 2022’de İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek ilk duruşma öncesi cezaevinden ilettikleri mesaj ile tüm üniversite gençliğine özgür, demokratik üniversite talebinde buluşma ve kayyumcu zihniyete karşı seslerini yükseltme çağrısı yaptı. 7 Ocak’ta herkesi dayanışma için Çağlayan’a bekleyen tutuklu öğrenciler, “bu esaretimiz gözdağı mahiyetindedir ve korkmadığımızı tüm arkadaşlarımızda birlikte gösterelim” dedi.

Boğaziçi Direnişi’nin birinci yılı eylem takvimi şöyle açıklandı:

Sendika.Org (Derya Saadet)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur