Çorlu Tren Katliamı davasının dokuzuncu duruşması görüldü: Dava 25 Mayıs’a ertelendi

Davanın dokuzuncu duruşmasının görülmesine mahkeme salonuna dönüştürülen Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde başlandı. Katliamda yaralananlar ve yakınlarını kaybedenler, Bulvar Yolu üzerinde toplanıp, ellerinde ölenlerin fotoğrafları ile yürüyerek salon önüne geldi. Burada yapılan açıklamaların ardından duruşmaya geçildi. Dava 25 Mayıs gününe ertelendi

Çorlu Tren Katliamı davasının dokuzuncu duruşması görüldü: Dava 25 Mayıs’a ertelendi

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Katliamda 7’si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca katliamın yaşanmasında kusurlu bulunan TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne yürüyüş

Davanın dokuzuncu duruşmasının görülmesine mahkeme salonuna dönüştürülen Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde başlandı. Katliamda yaralananlar ve yakınlarını kaybedenler, Bulvar Yolu üzerinde toplanıp, ellerinde ölenlerin fotoğrafları ile yürüyerek salon önüne geldi.

Katliamda kızı Bihter Bilgin, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş ve yeğeni Beren’i kaybeden Zehra Bilgin, duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, kendilerine destek olanlara teşekkür etti. Bilgin “Evladım Bihter’i kardeşlerim Derya, Emel’i ve yeğenim Beren’i, belki onları ihmallere kurban verdim ama bu adalete kurban vermeyeceğim. Adaletlerini sonuna kadar arayacağım. Kimse korunmayacak, gerçek sorumlular yargılanacak. Bunlar gelecek, kimse korunmayacak. Adalet yerini bulacak. Adalet rayların altından çıkacak. Kimse susturamayacak” diye konuştu.

Duruşma görüldü

Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk katıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar da duruşmayı takip etti. Daha sonra başka bir ilde görevlendirilen Bakım Müdürü Turgut Kurt duruşmaya katılmadı. Kurt’u, duruşmada avukatı temsil etti.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananları temsil eden avukatlar soruşturmanın artık hızla neticelendirilmesi ve tüm sorumluların yargılanması talebini yineledi. Dava 25 Mayıs gününe ertelenirken katliamdan sorumluluğu olan üst düzey yöneticiler hakkındaki savcılık dosyasının sonuçlanmasının beklenmesine; dosyanın tamamlanması ve dava açılması halinde açılacak davanın bu dava ile birleştirilmesi işlemlerinin yapılmasına, daha önce alınan raporlarda tüm sorumluların tespitini yapmaktan kaçınan bilirkişiler hakkında yürütülen soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasına, yargılanan sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur