Çimsataş işçilerinin direnişi devam ediyor: “Sendika hiçbir şeyi üstlenmiyor”

MESS grup sözleşmesinde sefalet zammını kabul etmeyen ve iş bırakan Birleşik Metal-İş Çimsataş işçilerinin direnişi fabrika önünde devam ediyor

Çimsataş işçilerinin direnişi devam ediyor: “Sendika hiçbir şeyi üstlenmiyor”

Metal işçilerinin sendikaları ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında imzalanan TİS’in ardından Mersin’deki Çimsataş metal fabrikası işçileri iş bıraktı.

MESS grup sözleşmesi kabul etmeyen ve iş bırakan işçiler dün polis zoruyla fabrikadan çıkarılmış, fabrikaya TOMA girmişti.

Patronların “tarihi zam” dediği sefalet ücretine karşı greve kararı alan işçiler, bu sabah fabrika önünde bir araya geldi.

Enflasyonun bile altında kalan zamlara karşı insanca yaşanabilecek bir ücret isteyen Çimsataş işçilerinin eylemine polis engel oldu. Eylemin yasadışı olduğunu iddia eden polis, işçileri gözaltına almakla tehdit etti.

İşçinin TİS’ten haberi yoktu

Fabrika önünde direnişte olan işçiler Sendika.Org’a konuştu. TİS’in imzalanmasından haberimiz yoktu diyen Çimsataş işçileri, “Herkes toplu bir şekilde grev kararını aldı. Bayram gibi grev yapacaktık. Bu imza atıldıktan sonra kıyamet koptu. Şuan bakacak olursanız bizim sendikamız şuan hiç birşeyi üstlenmiyor. Sadece şube başkanız burada. İşin içindeyiz diyorlar ama işin neresindeler biz de bilmiyoruz. TİS sürecinde komite toplanıyor, işçi arkadaşlar taleplerini iletiyor ama nedense bu talepler genel merkeze gittiğinde olmuyor. Karar zaten işçilerin istediği gibi olsaydı biz burada olmazdık, pazarlık konusu da yüzde 27-30 olmazdı, taleplerimizdeki oranlar olurdu. TİS imzalanmış, şimdi masaya otursak neyin pazarlığını yapacağız. Zaten yüzde 27 enflasyonun, hayat şartlarının yoksulluğun en dibine vurmuş bir oran. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Şirketten işçilere tehdit

Öte yandan işçilerin direnişi fabrika önünde devam ederken şirket de işçileri tehdit ediyor. Direnişteki işçilere gönderilen SMS’te fabrikada oluşan zararın tazmin edileceği ifade ediliyor.

12.01.2022 tarihinde saat 16:00’da iş bırakmak suretiyle başlattığınız ve işyeri işgaline dönüşen yasadışı eyleminiz nedeniyle İşyerimizde günlük 5 milyon TL tutarında oluşan zarar ile doğacak her türlü zararın sizlerden tazmini yoluna gidileceğini ve gerekli cezai yaptırımların uygulanacağını duyururuz.

Birleşik Metaş-İş’ten ses çıkmıyor

Öte yandan işçiler su ihtiyaçlarının bile sendika tarafından karşılanmadığını dile getirirken, sözleşmeye Türk Metal ve Özçelik-İş’le birlikte imza atan Birleşik Metal-İş Genel Merkezinden ise şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

İşçilerin talepleri

  • Sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde 27’nin üzerine yüzde 35 daha zam verilsin. İkinci 6 ay için enflasyon oranında zam yapılsın.
  • Fazla mesai ücretleri hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlensin.
  • İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortası aileyi de kapsasın.
  • Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılsın.
  • Kıdem farkı, ara dinlenme ve çay molası verilsin.
  • Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonları tam olarak verilsin.
  • Hiçbir işçi iş bırakmadan dolayı işten atılmasın ve yapılacak ek protokole yazılsın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur