CHP, EYT’lilerle birlikte 81 ilde eylemdeydi: “Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil, hakkını istiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), son yıllarda sıklıkla gündeme gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla birlikte 81 ilde eylem yaptı. CHP il örgütleri ve CHP Emek Bürolarının da katıldığı eylemlerde "Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil, hakkını istiyor" dendi

CHP, EYT’lilerle birlikte 81 ilde eylemdeydi: “Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil, hakkını istiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), son yıllarda sıklıkla gündeme gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla birlikte 81 ilde eylem yaptı. CHP il örgütleri ve CHP Emek Bürolarının da katıldığı eylemlerde “Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil, hakkını istiyor” dendi. İstanbul’da Beyoğlu Şişhane meydanında emekli dernekleri ve EYT’li vatandaşlarla birlikte yapılan açıklamaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Ankara’da Ulus Meydanı’nda yapılan eyleme ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı da katıldı. ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Ağababa, şunları söyledi:

EYT’liler lütuf istemiyor, EYT’liler hakkını istiyor. EYT’liler, iktidardan bir lütuf, bir bahşiş istemiyor, işe girerken hak etmiş oldukları haklarını istiyor. O nedenle EYT’lilerin talepleri analarının ak sütü gibi haktır. Yapılacak ilk seçimde geldiğimizde yapılacak ilk iş, EYT meselesini çözmek olacak. Türkiye, maalesef Avrupa’daki en düşük emekli aylığını alan ülke. 2 bin 500 TL. Bizi kıskanan Almanya bizim 8 katımızı alıyor.

“Yaş engeli ile birlikte AKP-MHP engeline takılıyorlar”

Ağbaba’nın ardından söz alan CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ise “Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş engeli ile birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar” dedi. 46 yaşında emekli olan Tayyip Erdoğan’ın mezarda emekliliğe reva gördüğünü ifade eden Akıllı’nın konuşmasında öne çıkanlar şunlar oldu:

Bugün 81 ilde olduğu gibi Ankara’da da EYT’liler için bir aradayız. Emeklilikte yaşa takılanlar, 22 yıldır Anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar, lütuf değil, kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe artırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından bir tanesi ortaya çıktı.

Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş engeli ile birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. CHP olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. Meclis’te emeklilikte yaşa takılanların kazanılmış haklarının verilebilmesi için verdiğimiz bütün kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar, EYT mağdurlarına, ‘daha gençsin, emekli olamazsın’ diyor. Öte yandan işverenler ise ‘sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu bu düzen, adeta 5 milyona yakın vatandaşımıza ‘sen yoksun’ diyor.

“46 yaşında emekli olan Erdoğan, mezarda emekliliği reva görüyor”

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor. “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devlette maaş alacak, böyle bir uygulama olamaz” diyor. Erdoğan, EYT’lileri hedef alırken “İskandinav ülkeleri bu modelle battı” diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşulları sunan ülkeler olduğunu söylemiyor.

Sendika.Org, ANKA Haber Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur