ÇHD, ÖHD ve İHD’den zırhlı araç açıklaması: Yaşam alanlarında kullanımına son verin

Zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Abdulgaffar Dayan için ÇHD, ÖHD ve İHD İzmir Şubeleri adliye önünde basın açıklaması yaptı: “Yargı makamlarına çağrımız, etkin soruşturma yürütülsün”

ÇHD, ÖHD ve İHD’den zırhlı araç açıklaması: Yaşam alanlarında kullanımına son verin

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubeleri, Cizre’de zırhlı aracın çarpmasıyla yaşamını yitiren Abdulgaffar Dayan için Bayraklı Adliyesi önünde açıklama yaparak, “Yargı makamlarına çağrımız, etkin soruşturma yürütülsün. Siyasi iktidar ve yetkili makamlara çağrımız, yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına derhal son verin” dedi.

“Planlı bir uygulama”

Basın açıklamasını Av. Welat Zeren okudu. Siyasal iktidar politikalarının insanları en temel haklarından dahi mahrum bıraktığını söyleyen Zeren, “Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği; Kürdistan’da zırhlı araç çarpmalarına bağlı olarak meydana gelen yaşam hakkı ihlallerini rapor haline getirmiş, bu rapor zırhlı araç çarpmalarının neden olduğu ölüm ve yaralanmaların bilançosunu göz önüne sermiştir. Söz konusu raporlarda yer aldığı haliyle zırhlı araç çarpmalarına bağlı olarak meydana gelen yaşam hakkı ihlallerinin Kürt halkı için yarattığı vahşet; sistematik bir katliamın münferit görünümleri halini almıştır. Zırhlı araç cinayetleri, Kürt halkına yönelik imha ve asimilasyon politikalarının bir parçası olup, yaşanan vakalar tesadüf değil planlı bir uygulamanın sonucudur” dedi.

“Yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına son verin”

İnsan hakları örgütleri olarak planlı katliamlara karşı da sessiz kalmalarının mümkün olmadığını belirten Zeren, “Özelde Kürt halkı ve genelde bütün Türkiye halklarına düşmanca yönelen mevcut iktidar politikalarından vazgeçilmesinin ve evrensel hukuk normlarına uygun bir yönetim anlayışına bir an evvel dönülmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlatır ve Abdulgaffar Dayan adlı yurttaşımızın yaşam hakkına kastedilmesinin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Yargı makamlarına çağrımızdır; Faili kolluk olan ve yaşam hakkını ihlal eden zırhlı araç çarpması sonucu yaşanan ölümler hakkında etkin soruşturma yürütülmeli ve cezasızlık politikasına derhal son verilmelidir. Siyasi iktidar ve yetkili makamlara çağrımızdır; Yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına derhal son verin” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur