Çevre ve ekoloji örgütlerinden Metin Lokumcu davasına çağrı: “Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet”

Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı dava 6-7 Ocak tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davaya çağrı yapan çevre ve ekoloji örgütleri "Metin Lokumcu'nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet" dedi

Çevre ve ekoloji örgütlerinden Metin Lokumcu davasına çağrı: “Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet”

Artvin Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi düzenlenen protestolarda polisin biber gazlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu olanların yargılandığı dava 6-7 Ocak tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davaya çağrı yapan çevre ve ekoloji örgütleri “Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet” dedi.

Çok sayıda çevre ve ekoloji örgütünün ortak yayımladığı yazılı açıklamada “Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet” denilerek davaya sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

Yapılan ortak açılmanın tamamı şöyle:

“Yeter be yeter”

Suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 10 yıl 7 ay geçti.

Öğretmen Metin Lokumcu, hayatı boyunca doğadan ve yaşamdan yana oldu, bu uğurda bizlerle birlikte mücadele etti.

O’nun bu mücadelesinde ve dik duruşunda ne kadar haklı olduğu, şimdi her selde, her heyelanda yeniden hatırlanıyor; “Yeter be yeter” sözleri bir kez daha kulaklarda çınlıyor.

Metin Lokumcu mücadeleye devam ediyor

Metin Öğretmen şimdi;

Elinde bastonuyla taş ocağına karşı direnen İkizderelilerle,

‘Munzur özgür akacak’ diyenlerle,

‘Kanalı değil İstanbul’u’ savunanlarla,

‘Nükleere inat yaşasın hayat’ sloganı atanlarla,

Kömür solumak istemeyenlerle sokaklarda, dere başlarında, meydanlarda mücadelesine devam ediyor.

“O, daima doğayı ve yaşamı savundu…”

Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet. O, daima doğayı ve yaşamı savundu… Bizler de onu her alanda savunacağız. Metin Lokumcu öğretmenin ölümünden sorumlu olan 13 polisin yargılandığı davanın, 6-7 Ocak 2022 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasına; Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz. Biliyoruz ki Metin Lokumcu; biz O’nu unutursak… Doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçersek Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür!

İmzacılar

Yeşil Artvin Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Artvin Çevre Platformu, Alakır Nehri Kardeşliği, Aydın Çevre ve Kültür Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Bartın Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Bursa Su Kolektifi, Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu, Çine Yaşam Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Fatsa Çevre Derneği, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, İkizdere Çevre Gönüllüleri, İkizköy Çevre Komitesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Loç Vadisi Koruma Platformu, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Muğla Çevre Platformu, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Munzur Çevre Derneği, Ordu Çevre Derneği, Polen Ekoloji, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, Samsun Çevre Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Yeşilırmak Çevre Platformu, Yenişehir Çevre Platformu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur