“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin altıncı yılında Barış İçin Akademisyenler Meclis’te

Kendisi de ihraç edilmiş bir akademisyen olan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, CHP’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirinin imzacısı Barış İçin Akademisyenlerle Meclis'te bir basın açıklaması yaptı

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin altıncı yılında Barış İçin Akademisyenler Meclis’te

Devletin Kürt illerinde yürüttüğü kirli savaşta işlediği suçları kınamak için Barış İçin Akademisyenler’in yayımladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirinin altıncı yılında Barış İçin Akademisyenler önce Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 6 Nolu Şubede basın toplantısı yapmıştı.  Akademisyenler bugün ise Meclis’teydi.

Kendisi de ihraç edilmiş bir akademisyen olan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, CHP’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül bildiri imzacısı akademisyenlerle Meclis’te bir basın açıklaması yaptı.

Biçer, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararını hatırlatırken OHAL Komisyonu’na yaptıkları ziyarette aralarında geçen diyaloğu tekrarladı:

Ziyaretimizde, OHAL Komisyonu, ‘AYM kararları bizi bağlamaz’ dedi. ‘Neye göre karar vereceksiniz’ dedik. ‘Kurum kanaatine göre’ dedi. Yani akademisyen arkadaşlarımızın kurumlarından görüş alarak. Sonra art arda ret kararları gelmeye başladı.

Kaboğlu ise şunları söyledi:

Düşünce özgürlüğü nedeniyle üniversiteden uzaklaştırdılar. Bilim kıyımı açısından, üniversitelerin bulunduğu durum açısından bu meslektaşlarımız haklarından yoksun bırakıldılar. İkinci bir boyutu var. Yargısal başvuru hakkından yoksun bırakıldılar. Bu komisyon, bunu kilitlemiş bulunuyor. Dahası üçüncü bir boyutu var. O da ayrımcılık yasağına tabi olmuşlar. Adalet arayamadılar, yüksek sayıdaki meslektaşlarının devam ettiği üniversitelerin dışında bulunuyorlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur