Boğaziçililerden Berke ve Perit’in tutuklu yargılandığı davaya çağrı: #7OcaktaÇağlayandayız

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri, yurtdışı topluluğu ve mezunları 7 Ocak Cuma günü, saat 09.00'da Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde yapacakları açıklamaya katılım çağrısı yaptı

Boğaziçililerden Berke ve Perit’in tutuklu yargılandığı davaya çağrı: #7OcaktaÇağlayandayız

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve mezunları, tutuklu öğrenciler Caner Perit Özen ile Ersin Berke Gök’ün de yargılandığı davanın yarın (7 Ocak) görülecek duruşması için çağrı yaptı.

Tayyip Erdoğan’ın öğrencileri hedef göstermesinin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nde tüm bölümlerde yüz yüze eğitimin başlaması talebiyle yapılan eyleme katılan 10 öğrenci kampüs içinde ve dışında gözaltına alınmış, Rektör Naci İnci’nin şikayeti üzerine tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen Berke ve Perit 6 Ekim’de tutuklanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde haklarında soruşturma açılan 14 öğrencinin iddianamesinde “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” suçları yer alıyor. Öğrencilerin 6 ile 32 yıla kadar hapsi isteniyor. İki öğrenci önce Metris cezaevine gönderilmiş sonra da Silivri cezaevine alınmıştı. Bugün (6 Ocak) itibariyle Berke ve Perit 93 gündür tutuklu. İddianamede, Rektör Naci İnci “mağdur”, İnci’nin şoförü ile iki özel güvenlik görevlisi “müşteki” sıfatıyla yer aldı.

Direnişin birinci yılı dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde de davaya çağrı yapan Boğaziçililer, “Alacağız dostlar, alacağız sizi” diyerek 2 Ocak’ta Silivri Cezaevi önünde nöbet tuttu. Hafta boyu yapılan eylemlerde tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması istendi.

7 Ocak Cuma günü, saat 09.30’da İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak davanın duruşması öncesinde, 09.00’da öğrenciler, akademisyenler, yurtdışı topluluğu ve mezunlar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde yapacakları açıklamaya katılım çağrısı yaptı. Boğaziçililer sosyal medyada #BerkeyePeriteÖzgürlük, #ÖzgürlükteKavușacağız ve #7OcaktaÇağlayandayız etiketleriyle katılım çağrısını paylaşıyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur