BBC İstanbul bürosunda grev var

Resmi enflasyonun %14,6 olduğu 2020 yılında İstanbul’daki çalışanlarına %7 zam yapan BBC işvereni, 2021’de de %20 zam teklifinde bulundu. Bunun üzerine toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı ve grev başladı

BBC İstanbul bürosunda grev var

BBC işvereni iki yıldır resmi enflasyon oranının altında ücret artışı teklifleriyle gelince BBC İstanbul bürosu çalışanları greve gitti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), BBC İstanbul bürosunda çalışan gazeteciler adına 9 Ağustos 2021 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün grevi başlatırken, işyerine “Bu işyerinde grev vardır” pankartı asıldı.

Greve giden BBC emekçilerine TİP milletvekili Ahmet Şık da destek verdi.

BBC İstanbul bürosu emekçileri grev önlükleri ve “Hakkımızı istiyoruz” dövizleriyle işyerlerinin önünde bir araya gelirken TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TİS sürecini ve neden grev kararı aldıklarını anlattı. Durmuş şöyle konuştu:

Altı aydır BBC işverenine Türkiye’de yaşanan ekonomik darboğazın çalışanların alım gücünde büyük bir erimeye neden olduğunu anlattık. Taleplerimiz her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullarda gerçekçi ve insaniydi.

Ancak resmi enflasyonun %14,6 olduğu 2020 yılında İstanbul’daki çalışanlarına %7 zam yapan BBC işvereni, 2021’de de benzer bir teklifle masaya geldi.

“BBC yüzde 20 zam önerdi”

TÜİK’in %36 enflasyon açıkladığı, ancak bağımsız ekonomistlerin oranı %82 olarak hesapladığı bir ortamda, BBC görüşmeler sonunda %20 zam önerdi. İki yıl üst üste resmi enflasyon oranının çok altında zam teklif eden BBC işvereninin durumun ciddiyetini anlayamadığını görüyoruz.

BBC işvereni İstanbul’daki çalışanlarına Türk lirası ile maaş ödemektedir. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle İstanbul’daki maaş masrafları neredeyse yarı yarıya azalan BBC’den çalışanlarının emeklerine saygı duyan, adil bir teklif beklemek hakkımız.

“Adil bir teklif gelene kadar…”

İstanbul’da BBC adına çalışan gazetecilerin hakları ile hem Birleşik Krallık’taki hem diğer ofislerdeki BBC emekçilerinin hakları arasında önemli farklar bulunduğunu belirten Durmuş, bunun ayrımcılık olduğunu belirtti.

İşverenin uzlaşmaz tutumu nedeniyle grev başlattıklarını belirten Durmuş, “Adil bir teklif gelmediği müddetçe grev pankartımız burada kalmaya devam edecek, grev gözcülerimiz her gün burada nöbetlerini tutacaklar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur