Barış İçin Akademisyenler: “Gasp edilen haklarımızı geri almak için mücadeleyi sürdürüyoruz”

Barış İçin Akademisyenler, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza atmalarının 6'ncı yılında yaptıkları açıklamada "Gasp edilen haklarımızı geri almak, toplumdan doğadan barıştan yana bilgi üretmeye devam etmek, özerk-demokratik üniversiteyi kurmak için mücadeleyi sürdürdüğümüzü kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz" dedi

Barış İçin Akademisyenler: “Gasp edilen haklarımızı geri almak için mücadeleyi sürdürüyoruz”

Barış İçin Akademisyenler, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atmalarının 6’ncı yılında Taksim’de bulunan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 6 Nolu Şubede basın toplantısı yaptı. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna yaptıkları bütün başvurulara ret cevabı aldıklarını belirten akademisyenler, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, komisyonun Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayarak verdiği retlerle ilgili OHAL komisyonu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Barış İçin Akademisyenler adına hazırlanan ortak açıklamayı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Aslı Aydemir ve Mersin Üniversitesi’nden atıldıktan sonra KHK ile ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan okudu.

Toplantı salonuna “Gasp edilen haklarımızı geri alacağız” pankartı asıldı. Toplantıya çok sayıda barıştan yana akademisyen katıldı.

7 Haziran 2015 seçimlerinin hemen ardından Kürt illerinde yaşanan ağır hak ihlallerine karşı “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıklarını söyleyen Aydemir şunları söyledi:

“Sivil ölüme mahkum edildik”

İktidarın yeniden savaş politikalarına yönelmesine itiraz ettik ve barış masasına geri dönülmesi çağrısında bulunduk. İktidarın bu çağrıyı şiddetle reddetmesiyle birlikte; hedef gösterildik, gözaltılar, linç girişimleri, tehditler, tutuklamalar ve işten çıkarmalarla karşı karşıya kaldık.

15 Temmuz 2016 sonrasında ilan edilen OHAL dönemi KHK’larıyla 406’mız kamu görevinden men edildi. Özel yaşam, aile yaşamı, seyahat, çalışma, sosyal güvenlik ve benzeri yurttaşlık haklarımız ihlal edildi. İşsizlik ve sosyal güvencesizlik başta olmak üzere halen devam eden bu ihlallerle tüm KHK’lılar gibi bizler de tek adam rejimi kurmak isteyen siyasal iktidar tarafından “sivil ölüm”e mahkum edildik.

İktidarın savaş politikasını eleştirdik diye örgüt propagandası yapmakla suçlandık, ağır ceza mahkemelerinde yargılandık; hukuksuzca cezalandırılan, hatta hapis yatan arkadaşlarımız oldu. 11 Ocak 2016’dan beri maruz kaldığımız baskı, yıldırma ve cezalandırmalar Anayasa Mahkemesi‘nin ifade özgürlüğü ve akademik özgürlüklere sahip çıkan kararı ile bir nebze olsun hafifledi; hakkımızdaki ağır ceza davaları beraatle sonuçlandı.

Komisyonla ilgili suç duyurusunda bulunacaklar

Daha sonra konuşan Ali Ekber Doğan KHKlerle ihraç edilen 130 bini aşkın kişi ile birlikte göreve dönüş için OHAL icadı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna mecbur edildiklerini söyledi. “Bunun bir hukuk yolu olmadığını biliyorduk” diyen Doğan şunları kaydetti:

Tam tersine, yıllarca hukuka erişimimize engel olan Komisyon 28 Ekim 2021 tarihinden itibaren başvurularımızın neredeyse tamamıyla ilgili ret kararı verdiğini bizlere tebliğ etti. Komisyon verdiği retlerle, Anayasa Mahkemesinin kararını görmezden geldi ve Anayasayı tanımadığını ilan etti. Bu ciddi bir hukuk skandalıdır. Bu basın açıklamasının ardından avukatlarımızla birlikte, Komisyonla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı da kamuoyuna duyurmak isteriz.

OHAL Komisyonunun ret kararı iktidarın barış akademisyenlerine karşı hak ihlallerinin devamı konusundaki ısrarının göstergesi olduğunu belirten Doğan “Baştan sona haksız ve hukuksuz olan bu kararlar, siyasi iktidarın bize yaşatmak istediği “sivil ölüm”e karşı demokratik dayanışmanın, üniversite özerkliğinin yok edilmesine karşı mücadelenin ve akademik özgürlükleri savunmanın yaşamsal önemini bir kez daha hatırlatıyor. Sonuç olarak, OHAL Komisyonunun anayasal suç işleyerek verdiği ret kararlarını reddediyoruz. Gasp edilen haklarımızı geri almak, toplumdan doğadan barıştan yana bilgi üretmeye devam etmek, özerk-demokratik üniversiteyi kurmak için mücadeleyi sürdürdüğümüzü kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz. Komisyonunuzu da retlerinizi de tanımıyoruz! KHK’ler gidecek biz döneceğiz! Barışı ve akademik özgürlükleri savunmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur