Aralık ayında 67 gazeteci hakkında bin 334 yıla kadar hapis istemi

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Aralık 2021 raporu açıklandı. Aralık ayı boyunca yargılanan 67 gazetecinin toplamda 412 yıl bir aydan bin 334 yıl bir aya kadar hapis ve ikisi ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere üç kez müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi

Aralık ayında 67 gazeteci hakkında bin 334 yıla kadar hapis istemi

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Aralık 2021 raporu açıklandı.

Proje yürütücü gazeteci Hayri Demir tarafından hazırlanan rapordaki verilere göre; Aralık ayı boyunca on ayrı kentte görülen 36 ayrı davada en az 67 gazetecinin yargılamasına devam edildi.

Bir aylık dönemde yargılanan 67 gazetecinin toplamda 412 yıl bir aydan bin 334 yıl bir aya kadar hapis ve ikisi ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere üç kez müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

8 gazeteci 14 yıl hapis

Görülen duruşmalardan altısı karara bağlandı. Karara bağlanan duruşmalarda sekiz gazeteciye toplamda 14 yıl sekiz ay 15 gün hapis cezası verildi. Bir gazeteci hakkında verilen dokuz aylık hapis cezası 4 bin 500 TL para cezasına çevrildi.

Yargılanan gazetecilerin 25’i hakkında ise beraat kararı verildi.

11 gözaltı 7 yeni dava

Rapora göre, gazetecilere dönük baskılar sadece halihazırda süren yargılamalarla sınırlı kalmadı. Bir aylık dönemde en az 11 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alındı. Yedi gazeteci hakkında yeni davaların açıldığı Aralık ayında, üç gazeteci hakkında da yeni soruşturmalar başlatıldı.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur