Ankara Barosu, Dilara Yıldız için yürüdü

Avukat Dilara Yıldız’ın eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından katledilmesinin ardından Ankara Barosu “Kadına yönelik şiddete karşı dur demeye çağırıyoruz” diyerek Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamanın ardından avukatlar adliyeden Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ne yürüdü

Ankara Barosu, Dilara Yıldız için yürüdü

Avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından silah zoruyla getirildiği bir restoranda katledildi. Yıldız’ın katledilmesine pek çok hukuk örgütü tepki gösterirken Ankara’da kadın avukatların eyleminin hemen ardından bir eylem de Ankara Barosu tarafından yapıldı. “Kadına yönelik şiddete karşı dur demeye çağırıyoruz” diyen Ankara Barosu, Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Ankara Adliyesi koridorlarında yürüyüş yapan kadın avukatlar da yapılan eyleme katıldı.

Basın açıklamasını Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel okudu. Yapılan açıklamada Av. Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin bir “kadın cinayeti” olduğu vurgulanırken kadın cinayetlerinin neden politik olduğu şu sözlerle ifade edildi:

Bu cinayetlerin kaynağı toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı, kadınları hedef gösteren, kadına yönelik öfkeyi besleyen siyasi iktidarın ürettiği politikalar ile kadınların hala eşit ve özgür bireyler olarak kabul edilmemesidir. Toplumda yerleşmiş kültürel normlarla kadınlarımız kuşatılmakta, kadına ayrılma ve yeni bir hayat kurma hakkı tanınmamaktadır. Neticeten kadınların var olma hakları ellerinden alınmak istenmektedir.

Devletin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedeflemediği politikalar kadınları maruz kaldıkları şiddet karşısında korunmasız ve saldırıya daha da açık hale getirmektedir. Bizler işte tam da bu sebeple kadın cinayetlerinin politik olduğunu vurguluyoruz.

“‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demeye devam edeceğiz”

Açıklamanın sonunda ise Yıldız’ın davasının takip edileceği ve kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin de sürdürüleceği şu sözlerle ifade edildi:

Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararı ile çekilinmesinin yarattığı güvensizlik ve kamuoyunda kadınların savunmasız kaldığı algısı kadına karşı şiddetin daha da artmasına yol açmıştır. Kadınların şiddetsiz yaşama ve var olma hakları, yürütme organının tek taraflı inisiyatifine bırakılamayacak kadar hayati ve önemlidir. Tam da bu noktada “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır “ demeye devam edeceğiz.

Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın öldürülmesi nedeniyle üzüntümüzü paylaşıyor, başta ailesine ve İstanbul Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

Açıklamanın okunmasının ardından avukatlar Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ne kadar alkış ve sloganlarla yürüdü.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur