Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den ilk mesaj: “Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde…tam bir eşgüdüm içerisinde”

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda görev değişimi yapıldı. Yeni Bakan Nureddin Nebati, yaptığı açıklamada yeni döneme dair Tayyip Erdoğan'ın çizdiği politikalara sadık kalacağını vurguladı

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den ilk mesaj: “Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde…tam bir eşgüdüm içerisinde”

Dün (1 Aralık) gece kararıyla Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden alındı ve yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi yapıldı. Görev değişimi sırasında eski Bakan Lütfi Elvan da yeni Bakan Nureddin Nebati de basına açıklamalarda bulundu.

İlk sözü alan Lütfi Elvan’ın öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Kamu maliyesi alanında tüm giderlerimizi gelirlerimizi oluşabilecek riskleri gözden geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle gelirlerimizi artırıcı giderlerimizi azaltıcı önlemler aldık. Ekip ruhundan vazgeçmedik. Görev süremizde çok önemli adımlar attık. Mali disiplinden asla vazgeçmedik. Borçlanma açısından başarılı bir yıl geçirdik. Yüksek büyüme performansına rağmen cari dengede önemli iyileşmeler sağladık.

Sonrasında söz alan Nebati ise salgın sürecinde en hızlı toparlanan ülkelerden biri olduğumuzu ifade ederken bu dönemde de “tam bağımsız ekonomi” programının hayata geçirilmesi için uygun koşulların oluştuğuna dikkat çekti. Faiz indirimine muhalefet ettiği için görevden alınan Elvan’ın yerine atanan Nebati, yeni döneme dair Tayyip Erdoğan’ın çizdiği politikalara sadık olacağını şu sözlerle ifade etti:

Önceliğimiz yüksek faiz olmayacak. Yatırım, üretim, ihracat artışını tetiklemek ve bu yolla cari açık ve dış borç gibi kronik sorunları bertaraf etme, istihdamı artırmak, ücret artışını sağlamak olacaktır.

Güçlü, güvenilir, kararlı, iradeli, tüm kurum ve kuruluşların eşgüdüm içerisinde çalıştığı, sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde adımların atıldığı ve bu adımların uygulanması noktasında da her türlü özverinin gösterildiği bir dönemi hep birlikte yaşayacağız.

Makamlar gelip geçici. Önemli olan yaptığımız hizmetler. Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsıma bu görevi emanet edecek kadar güvenliği için teşekkür ediyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur