Uzunköprülüler kazandı: Köye kurulmak istenen OSB için yürütmeyi durdurma kararı

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde Uzunköprü Ticaret Odası, Uzunköprü Belediyesi ve Edirne İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) karşı köy halkının hukuk mücadelesi devam ediyor. Kavacık halkı, köyde gerçekleştirdiği basın açıklamasında davacılardan Mehmet Günay, Danıştay 6. Dairesi tarafından hukuk dersi verildiğini belirtti. Köy halkının avukatlığını yapan Avukat Bülent Kaçar, OSB’nin derhal iptal edilmesini talep ettiklerini söyledi

Uzunköprülüler kazandı: Köye kurulmak istenen OSB için yürütmeyi durdurma kararı

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde Uzunköprü Ticaret Odası, Uzunköprü Belediyesi ve Edirne İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı köy halkının hukuk mücadelesi devam ediyor. Uzunköprü Karma OSB’nin kurulması için üst ölçekli planlarda yapılan değişiklik iptali için Danıştay 6. Dairesine açtıkları davada, “yürütmenin durdurulması kararı” çıkan köyüler dün (27 Aralık) bir araya gelerek yeniden OSB’ye karşı olduklarını haykırdı.

Kavacık Köyü’ne yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili Danıştay 6. Dairesi de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kavacık halkı, köyde gerçekleştirdiği basın açıklamasında davacılardan Mehmet Günay, Danıştay 6. Dairesi tarafından hukuk dersi verildiğini belirtti.

“Hem Edirne İdare Mahkemesi, hem İstanbul Bölge İdare Mahkemesi şimdi de Danıştay 6. Dairesi tarafından gereken hukuk dersi ayrıntılı verilmiştir”

Köy halkı adına basın açıklamasını okuyan davacılardan Mehmet Günay, “Uzunköprü Kavacık köyümüze Israrla Karma Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteyenlere bu kez Danıştay 6. Dairesinin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararı ile bir hukuksal uyarı daha yapılmıştır. Bilimsel bilirkişi raporlarına saygı göstermeyip, bizlerin itirazlarına çalılık burası deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi, hem İstanbul Bölge İdare Mahkemesi şimdi de Danıştay 6. Dairesi tarafından gereken hukuk dersi ayrıntılı verilmiştir” dedi.

Avukat Bülent Kaçar: “OSB projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz”

Davayı açan Kavacık halkının avukatlığını yapan Avukat Bülent Kaçar ise yürütmeyi durdurma kararının uygulanması gerektiğini belirtti. Kaçar, “Davacı müvekkil adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ve Edirne Valiliğinden yürütmeyi durdurma kararının ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı bilirkişi raporu ve iki ayrı yürütmenin durdurulması kararı ile hukuka aykırı olduğuna Danıştay 6. Dairesince ve Edirne İdare Mahkemesince hükmedilmiş olan Uzunköprü Karma OSB projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Köy halkı mücadelesine devam edecek

OSB’yi köylerinde istemediklerini vurgulayan Necmiye Göçmen, “3 yıl oldu bununla mücadele ediyoruz, artık yeter desinler. Bıktık bunlardan. Bizi zehirlemek istiyorlar. Biz ölüp gideceğiz, torunlarımız nereye gelecek? Nerede yaşayacaklar? Gitsinler başka yerde kursunlar OSB’yi. Kurmasınlar istemiyoruz, köyümüzü zehirleyecekler” dedi.

Sevim Ceylan ise 3 yıldır mücadelelerinin sürdüğünü belirterek, “Köyümüzün sonuna kadar arkasındayız. Otlak alanımıza, barajımıza, mezarlığımıza dokunmasınlar. Kırsal alanlarda bir sürü yerler var. Yol boylarında bir sürü fabrikalar var, gitsinler onları onarsınlar, orada açsınlar fabrikalarını. 3 yıldır bu mücadelemiz sürüyor. Daha sonuna kadar da arkasındayız, mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur