Üniversitelilerin “geçinemiyoruz” forumuna polis destekli faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) Mülkiye Dayanışması'nın çağrısıyla üniversitelilerin geçim sorununa odaklanan bir forum yapılacaktı. Forumun yapılacağı saatte faşistler arka bahçede toplanarak üniversitelileri sözlü şekilde taciz etti. Gerilim yükselince de kampüse polis girerek faşistleri koruma altına aldı. SBF'de polis işgali sürüyor

Üniversitelilerin “geçinemiyoruz” forumuna polis destekli faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) Mülkiye Dayanışması’nın çağrısıyla üniversitelilerin geçim sorununa odaklanan bir forum yapılacaktı. Forum iptal edilmişti ancak iptal edildiğine dair bir duyuru yapılmamıştı. Forumun yapılacağını düşünen faşistler ise üniversitelilerin forum yapacağı saatlerde SBF’nin arka bahçesinde toplandı.

Forum olmadığını öğrenince de arka bahçede bulunan üniversitelileri sözlü şekilde taciz etmeye başladılar. Faşistlerin provokasyon girişimiyle gerilim yükselince o sırada kapıda hazır bekleyen çevik kuvvet kampüse girdi. Polis, faşistleri üniversitelilerden uzaklaştırdı. Kendisi de SBF’de konuşlandı.

Polis işgali

Fakültenin kapılarını kilitleyen polis, giriş çıkış için yalnızca dekanlık kapısını açık tuttu. Arka bahçede ve kapı önünde çevik kuvvet beklemeye devam ederken faşistler de kampüs içerisinde toplandı.

Faşistler toplandıktan sonra yine polis gözetiminde arka bahçeye giderek üniversitelilere saldırdı. Polis, üniversitelilerle faşistler arasında konumlanırken faşistlerin saldırısını izlemekle yetindi. Sonrasında da faşistleri korudu.

Faşistlerin üniversitelilere saldırısını izlemekle yetinene polis, fakülte önünden ayrılmayan üniversitelilere biber gazıyla saldırdı. Üniversiteliler saldırının ardından kampüsten toplu şekilde çıktılar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur