TÜİK’in ardından MEB’in kapısı da Kılıçdaroğlu’na kapandı: “Haksızlık yapan bu şeytanlarla hesaplaşmak boynumun borcudur”

Öğretmen atamaları öncesinde yapılan sözlü mülakatlarda yine şaibeler gündeme gelince MEB önüne giden Kılıçdaroğlu'na kapılar yine kapalıydı. TÜİK ziyaretiyle benzer bir manzara ortaya çıkarken Kılıçdaroğlu, bir basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu, "Haksızlık yapan bu şeytanlarla hesaplaşmak boynumun borcudur" dedi

TÜİK’in ardından MEB’in kapısı da Kılıçdaroğlu’na kapandı: “Haksızlık yapan bu şeytanlarla hesaplaşmak boynumun borcudur”

Öğretmen atamaları öncesinde yapılan sözlü mülakatlar yine şaibelerle gündeme gelince CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün (29 Aralık) “Bu milletin çocuklarının hakları mülakatlarda gasp edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan randevu talebime hala dönülmedi. MEB, yarın saat 13.00’te görüşmek üzere” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na gideceğini açıklamıştı.

MEB önüne giden Kılıçdaroğlu’na kapılar yine kapalıydı. TÜİK ziyaretiyle benzer bir manzara ortaya çıkarken Kılıçdaroğlu, kendisine eşlik eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, milletvekilleri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ile bir basın açıklaması yaptı.

“Haksızlık yapan bu şeytanlarla hesaplaşmak boynumun borcudur” diyen Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

Bir haksızlık bir hukuksuzluk varsa, bir kişinin hakkı gasp ediliyorsa, bu gasp edilme sarayın talimatıyla yapılıyorsa buna karşı çıkmak benim en doğal ve en insani görevimdir. Nerede kul hakkı yeniyorsa, nerede torpil oluyorsa, nerede adam kayırmacılık oluyorsa buna karşı çıkmak benim boynumun borcudur.

“TÜGVA’dan TÜRGEV’den gelen listeler üzerine mi bu kararlar alındı?”

Dün bir feryadı dile getirdim. KPSS’de 80 puan alan, 90 puan alan, 95 puan alan evlatlarımızın sözlü mülakatlarda elendiğini gördüm. Onlarla konuştuk. Yazıktır, günahtır. Bu ülkeye, bu memlekete yazıktır, günahtır. Gencecik evlatlarımıza yazıktır, günahtır. Daha düne kadar “Mülakatlarda +3- (-3) aralığında puan verilecektir” şeklindeki uygulama neden terkedildi? Kimin talimatıyla terkedildi? TÜGVA’dan TÜRGEV’den gelen listeler üzerine mi bu kararlar alındı? Büyük haksızlık var, evlatlarımıza haksızlık var.

Haksızlık karşısında vicdanı sızlayan 84 milyon adına sesleniyorum. Haksızlık var, hukuksuzluk var. Bir feryat var. Benzer olaylar geçmişte olduğunda haksızlığa uğrayanlar Danıştay’a gittiler, davalarını açtılar. Danıştay, mülakatlarda yapılan haksızlığı tescilledi. Verdiği kararda deniyor ki; verilen puanlar hayatın olağan akışına aykırıdır. Hayatın olağan akışına aykırı puanlama yapılırsa şu binada oturanların yatacak yeri yoktur. Siz adaleti sağlamak zorundasınız. Öğretmene haksızlık yapamazsınız. Böyle bir tabloya asla izin vermeyeceğiz.

“Haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler”

Haksızlığa uğradığını düşünen bütün arkadaşlara her türlü hukuki desteği vereceğiz. Onlarla beraber olacağız. Haksızlık yapanlar da şunu unutmasın: Görecekler, haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler.

Dürüst bürokratlar başımızın üstüne. Onlara daha önce de söyledim. “Haksızlıkların altına imza atmayın, mesafeli durun” dedim. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak benim boynumun borcudur.

“Sarayın talimatıyla iş yapanlar, onları ben muhatap almam”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından bir gazeteci Kılıçdaroğlu’nun Bakanlığa gelirken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de “Kapılarımız herkese açık, fakat emrivaki görüşme taleplerine cevap vermemiz mümkün değildir” ifadelerini Kılıçdaroğlu’na ileterek ne düşündüğünü sordu. Kılıçdaroğlu, soruya “Sarayın talimatıyla iş yapanlar, onları ben muhatap almam. Benim muhatabım, Saray’da oturup haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır” diyerek cevap verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur