TBB Genel Kurulu: Metin Feyzioğlu kaybetti, yeni başkan Erinç Sağkan

Türkiye Barolar Birliği'nin Genel Kurulu'nda oy verme işlemleri tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, rakibi ve mevcut TBB Genel Başkanı olan Metin Feyzioğlu'nu geride bırakarak seçimi kazandı

TBB Genel Kurulu: Metin Feyzioğlu kaybetti, yeni başkan Erinç Sağkan

Türkiye Barolar Birliği’nin Genel Kurulu’nda oy verme işlemleri tamamlandı. Sandıklar sayıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, rakibi ve mevcut TBB Genel Başkanı olan Metin Feyzioğlu’nu geride bırakarak seçimi kazandı.

Çoklu baroya muhalifti

Avukatların meslek örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’ndeki yapıya ilişkin çıkarılan “Çoklu baro yasası” avukatların tepkisini çekmişti. Barolarda iktidara muhalif seslerin yükselmesinin yarattığı rahatsızlık sonucu, iktidarın muhatap alacağı farklı baroların kurulmasının önünü açan yeni bir sistem getirildi. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da çoklu baroya karşı yürütülen muhalefette etkin bir rol oynamıştı.

Yapılan düzenlemeyle barolardaki delege sistemi de değişmişti. Avukatların büyük çoğunluğunun bulunduğu ve çoklu baro sistemine muhalefetin de yoğunlaştığı İstanbul, Ankara ve İzmir Barolarının delege sayılarının toplam delege sayısı içindeki oran düşmüştü. Yeni sisteme rağmen Sağkan, delegelerin çoğunluğunun oylarını alarak yeni Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur