Saldırıya uğrayan HDP Bahçelievler İlçe Örgütü önünde kitlesel açıklama: “Faşizme karşı omuz omuza!”

Saldırıya uğrayan HDP Bahçelievler İlçe Örgütü önünde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın katıldığı basın açıklaması yapıldı. Mithat Sancar alana gelmeden önce kitle sık sık "HDP halktır, halk burada" ve "Faşizme karşı omuz omuza sloganları attı. Saldırıyı oturma eylemi ile protesto eden kitlenin karşıladığı Sancar, konuşmasında HDP’yi her gün hedef gösterenlerin bu saldırılardan sorumlu olduğunu belirtti

Saldırıya uğrayan HDP Bahçelievler İlçe Örgütü önünde kitlesel açıklama: “Faşizme karşı omuz omuza!”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katıldığı basın açıklaması saat 19.00’da HDP Bahçelievler ilçe binası önünde yapıldı. Sancar konuşmasında HDP’yi her gün hedef gösterenlerin bu saldırılardan sorumlu olduğunu belirtti.

Mithat Sancar alana gelmeden önce kitle sık sık “HDP halktır, halk burada” ve “Faşizme karşı omuz omuza sloganları attı. Desteğe gelenler de burada söz aldı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sözcüsü Özge Akman ve Birleşik Mücadele Güçleri adına söz alan Mürüvvet Küçük konuştu.

Saldırıyı oturma eylemi ile protesto eden kitlenin karşıladığı Sancar, açıklamalarda bulundu.

“Hesabını mutlaka vereceksiniz”

Saldırının asıl sorumlularının HDP’yi hedef gösteren iktidar ve onun temsilcileri olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Saldırıları hazırlayan zemin nefret politikalarıdır, hedef gösterme politikaları ve korkularıdır. HDP’den korkuyorlar. Her gün yeni bir söylemlerle hedef göstermeye devam ediyorlar. Bu politikaları da boşa çıkaracağız, bundan şüpheniz olmasın. Her gün televizyonlarda biz hedef gösteren iktidar temsilcileri, en başta İçişleri Bakanı bu saldırıların siyasi sorumlusudur ve bunun da hesabını mutlaka verecektir. İktidar da verecektir” dedi.

Roboski Katliamı’nın yıldönümü ve İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesi ilgili duruşmaya bir gün kala…

Sancar, saldırının Roboski Katliamı’nın yıldönümü ve İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesi ilgili duruşmaya bir gün kala yapıldığını hatırlattı. Sancar, “Öldürme kastı ile bir saldırı gerçekleşti. Bu saldırıların amacını biliyoruz. HDP’yi yıldırmak içindir, siyasetin dışına itmek için yapılan saldırılardır. Kumpas davaların, yargı oyunlarının kanlı yöntemlerle sürdürülme planıdır. Kaos planlarından medet umanlar, HDP’nin kararlı yürüyüşünden, demokrasi, adalet ve barış yürüyüşünden rahatsız olanlar bizi durdurmak için ellerinden gelenleri yapıyor. Ama görüyorsunuz, dimdik ayaktayız. Mücadelemiz devam ediyor. Yürüyüşümüz büyüyerek sürüyor” dedi.

“Hiçbir provokasyon ve kaos planı HDP’nin demokratik siyasetteki ısrarını bozamayacaktır”

İktidarın Umut Kitapevi davası ve JİTEM davalarının cezasızlıkla sonuçlanmasını sağladığının altını çizen Sancar, “Ayrıca yeni katliam planları yapanların yararlanabileceği her türlü siyasi zemini yürütmektedir. Bunun temelinde gitme kaybetme korkusu yağıyor. Kaybedeceğin gördükçe korkusu artıyor. İktidara kaybettirecek asıl gücün HDP ve HDP ile birlikte hareket ettiği geniş demokrasi ittifakı olduğunu da biliyor. Bu iktidar kaybetme korkusu ile her türlü kaos planına zemin hazırlayacak oyunlara da girişecektir. Bunu da biliyoruz. Deniz Poyraz yoldaşımız katlettiğinde bunu söylemiştik. O zaman ortaya konan dayanışma bu planların durmasını sağlamıştı. Şimdi yeni bir denemeye girişmeye çalışıyorlar. Hiçbir provokasyon ve kaos planı HDP’nin demokratik siyasetteki ısrarını bozamayacaktır. HDP’nin demokrasi ittifakını en geniş şekilde oluşturma çabaların engelleyemeyecektir. HDP’nin bu ülkeye her kesimi kapsayan adil büyük barışı mücadelesine engel olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Bu kirli oyunları bu planları durduracak asıl büyük güç bu dayanışmadır”

“En ufak bir karamsarlığın ve korkuya, kaygıya, umutsuzluğa asla yer yoktur” diyen Sancar sözlerini şekilde sürdürdü:

Korku asıl iktidar sarmıştır, korku bizim semtimize uğramaz. Biz cesaretle mücadelemize, umut için çabamızı halkımızın geleceği için bu ülkede barış demokrasi ve adalet için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Sözümüzdür, yarın da Deniz Poyraz davasının ilk duruşması yapılacaktır. Orada da hep birlikte en geniş dayanışmayı, en geniş katılımı göreceğiz. İşte bu kirli oyunları bu planları durduracak asıl büyük güç bu dayanışmadır. Demokrasi güçlerinin bütün çevrelerle birlikte bu dayanışmayı ve ortak mücadeleyi büyütmesidir. Bunu da yapacağız, sözümüz olsun. Tekrar hepimize geçmiş olsun. Yolumuz açık olsun.

Açıklamadan sonra desteğe gelen çeşitli kurum temsilcileri ile Mithat Sancar ilçe binasına girerek görüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur