“Sağlıkta şiddete karşı etkili ve caydırıcı yeni bir yasa istiyoruz”

Bir sağlık çalışanına saldırı vakası Aydın'ın Didim ilçesinde yaşandı. Saldırgan mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı. Tepkiler üzerine Fahrettin Koca açıklama yaparak şiddet failinin gözaltına alındığını duyurdu

“Sağlıkta şiddete karşı etkili ve caydırıcı yeni bir yasa istiyoruz”

Aydın Didim Devlet Hastanesi’nde polisin, işlediği suç nedeniyle adli muayeneye getirdiği bir kişi, nöbetçi hekim Doğancan Kılıç’a saldırdı. Hekimin kaşına 4 dikiş atılırken, saldırgan mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.

Gözaltına alındığı için adli muayeneye Didim Devlet Hastanesi’ne getirilen bir şahıs, nöbetçi hekim Doğancan Kılıç’a saldırdı. Yüzüne aldığı kafa darbesiyle hekimin kaşı açıldı. Meslektaşları tarafından tedavi altına alınan Kılıç’ın kaşına 4 dikiş atıldı.

Polisin karakola götürdüğü saldırgan hakkında hem işlediği suç, hem de sağlık çalışanına saldırdığı için işlem yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz doktora yapılan saldırıyı kınayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz’ün adını taşıyan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

18 Aralık 2021 tarihinde saat 00.10 civarında Didim Devlet Hastanemiz Acil servisine kolluk kuvvetleri gözetiminde getirilen şahıs tarafından, Acil Servis Hekimimiz Dr. Doğancan Kılıç saldırıya uğramıştır. Adli ve idari olarak gerekli soruşturmalar başlatılmıştır. Sürecin takibi her yönüyle bizzat müdürlüğümüzce yapılacaktır. Hekimimize ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yapılan bu menfur saldırıyı kınıyoruz.

TTB: “Sağlıkta şiddete karşı etkili ve caydırıcı yeni bir yasa istiyoruz”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Sağlık alanında yaşanan şiddet son günlerde artarak devam ediyor. TTB olarak yıllardır vurguladığımız gibi sağlıktaki şiddet ülkedeki şiddet iklimi ve cezasızlıkla doğrudan ilişkilidir. Aydın’ın Didim ilçesinde bir meslektaşımızı yaraladıktan 11 saat sonra adli makamlarca serbest bırakılan saldırgan bu pervasızlığın en son örneği oldu. Sağlıkta şiddete karşı etkili ve caydırıcı yeni bir yasa istiyoruz.

Fahrettin Koca: “Hekime şiddet uygulayan kişi, kamera kayıtları ve yeni deliller üzerine dün yakalanarak gözaltına alındı”

Tepkilerin ardından Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Söke Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili yaptığı paylaşımı duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur