Sağlıkçılar ek gösterge düzenlemesine tepkili: “Sağlık ekip işidir”

Hekimlere ek gösterge düzenlemesi Meclis'te kabul edildi. Düzenlemenin bütün sağlık çalışanlarını kapsamaması tepkilere neden oldu. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), yaptığı açıklamada "Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın" dedi

Sağlıkçılar ek gösterge düzenlemesine tepkili: “Sağlık ekip işidir”

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmeleri sırasında hekimlere ek gösterge zammı AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin oylarıyla kabul edildi.

Kanun teklifine eklenen ek gösterge zammıyla, pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira verilecek.

Ancak ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi tepkilere neden oldu.

Sağlık çalışanları Twitter üzerinden #SağlıkçınınOyuYok etiketiyle yaptıkları binlerce paylaşımda kararın sağlık çalışanları açısından ayrımcı bir noktada durduğuna dikkat çekti.

Yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), de yaptığı yazılı açıklamada “Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir” ifadelerini kullanarak düzenlemenin ayrımcı olduğuna dikkat çekti.

SES’in yazılı olarak yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Yıllardır yürüttüğümüz mücadele sonucu elde edilen bu kazanım yetersizdir”

Bugün hekim maaşları ve ek göstergesi için Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dinledik.
Yıllardır tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Bakanın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi.

Yıllardır yürüttüğümüz mücadele sonucu elde edilen bu kazanım yetersizdir. Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir. Buna rağmen yürütülen mücadelenin ve talebin görülmesi açısından bir başlangıçtır.
Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız.

“Sağlık ekip işidir”

Ancak; Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir.

“Ek gösterge tüm sağlık emekçilerine uygulansın”

Buradan Sağlık Bakanı’na, hükümete ve TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz.
Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılsın. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur